Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W 2023 roku straty państwa i pracodawców spowodowane absencją w pracy z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać szczepieniami, wyniosły 2 miliardy złotych – wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Zdrowia Publicznego.
Bezrobotny antyterrorysta z atakami paniki, z tonącym w długach ojcem nałogowym hazardzistą i siostrą, która w zaawansowanej ciąży mieszka na działce z mężem (także ateciakiem) - polski serial zaczyna się obiecująco. A dalej? Netfliksie, nie jest źle, ale mogłoby być lepiej. "Idź przodem, bracie".
GUS nadal nie radzi sobie z odsezonowaniem, co widać w danych PKB, Trump rozsiada się w amerykańskiej administracji, co widać m.in. po kursach kryptowalut, a polski rząd zadłuża się i zadłuża, i zadłuża. Kolejny krótszy tydzień listopada za nami, nie oznacza to jednak, że analizowaliśmy mniej danych. Oto nasze podsumowanie tygodnia.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania. Zawieranie takich kontraktów z byłymi pracodawcami może oznaczać dla pracodawcy konieczność zapłaty zaległych podatków i składek. A ukarani przedsiębiorcy mogą próbować odzyskać pieniądze na drodze sądowej od pracowników.
Rząd obiecywał zakończenie praktyk „obchodzenia” rządowych konsultacji społecznych. "Wniesienie do Sejmu projektu ustawy zakazującej w ten dzień prowadzenia handlu w tak krótkim czasie przed Świętami jest złamaniem zobowiązania koalicyjnego" – ocenia Konfederacja Lewiatan oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Przedstawiciele przedsiębiorców apelują o utrzymanie w tym roku obowiązujących rozwiązań.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę po przekształceniu jej w spółkę z o.o. nie może być traktowany jak podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą. Wpływa to na ograniczenie możliwości zastosowania niższej 9 proc. stawki CIT przez podatnika. Ministerstwo Finansów nie pozostawia pola na wątpliwości w tym zakresie.
Linie produkcyjne zostały już wywiezione do Brazylii, a hale zostały sprzedane deweloperowi. Koncern motoryzacyjny Stellantis zakończył właśnie proces likwidacji zakładu w Bielsku-Białej, gdzie do niedawna produkowano silniki spalinowe – podał portal Bielsko.biala.pl.
Chcemy iść w kierunku systemu, w którym do pewnego poziomu składka będzie ryczałtowa, a od pewnego będzie miała już poziom procentowy – powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rozwiązanie to miałoby wejść w życie od 2026 r.
W 2024 roku ok. 60 proc. przedsiębiorstw podniosło ceny swoich produktów lub usług - podaje Polski Instytut Ekonomiczny.
Przy zakładach karnych funkcjonuje ok. 40-50 hal, gdzie pracują więźniowie, ale nigdzie nie ma tak drastycznego przypadku nadużyć jak przy kontrakcie w Zakładzie Karnym w Rzeszowie - oceniła wiceszefowa MS Maria Ejchart. Potwierdziła, że chodzi o umowę z firmą Golbalux senatora PiS Mieczysława Golby.
Dotychczasowa ustawa dot. wprowadzenia systemu kaucyjnego od 1 stycznia jest niebezpieczna, może prowadzić do nadużyć, dlatego ważne jest, aby jej nowelizacja została przyjęta do końca roku - powiedziała dziennikarzom wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Nowelizacja przewiduje też m.in. wyłączenie z systemu opakowań po mleku.
InPost uruchomił usługę przesyłania paczek międzynarodowych. Na razie do ośmiu krajów, choć oferta będzie poszerzana. Okazuje się, że w ten sposób dostarczy on bagaż taniej (bo już od 28,99 zł) niż linia lotnicza bagaż rejestrowany.
UOKiK, po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tzw. overbookingu - podał RPO.
Koszt działania mediów publicznych w latach 2025-2029, oszacowany przez same spółki, jest niemożliwy do sfinansowania; dlatego KRRiT odmówiła przewodniczącemu Rady zgody na zawarcie z 19 spółkami porozumień dot. tzw. kart powinności - przekazał PAP członek Krajowej Rady prof. Tadeusz Kowalski.
Biuletyn Urzędu Patentowego pokazał nowy plan InPostu - Zwrotomat. Z przedstawionego opisu będzie on odpowiednikiem Paczkomatu przeznaczonego do "odbioru plastiku, szkła, metalu i tekstyliów, w tym opakowań i odpadów opakowaniowych".
Lear Corporation przedstawił harmonogram zwolnień grupowych w polskim oddziale firmy w Pikutkowie. W wyniku redukcji zatrudnienia pracę w koncernie motoryzacyjnym straci 608 osób w Polsce.
Prezydium klubu Lewicy na spotkaniu z szefem MF Andrzejem Domańskim ustaliło warunki brzegowe dla projektu dot. składki zdrowotnej - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Nie walczymy ze składką zdrowotną, my się nie zgadzamy, by zabierać pieniądze ze szpitali - dodał.
Solidarność regionu Podbeskidzie zaapelowała we wtorek do rządu o zainteresowanie dawną fabryką silników wysokoprężnych Fiata w Bielsku-Białej. Związkowcy wskazują, że w miejscu wyspecjalizowanego zakładu z załogą, które mogłyby trafić np. do PGZ, wkrótce mogą powstać magazyny.
Łączne zadłużenie sektora transportowo-spedycyjno-logistycznego (TSL) wynosi obecnie 1,4 mld zł - wynika z danych KRD. Zadłużonych w tej branży jest 30,8 tys. firm, a średnio jeden dłużnik ma do oddania 46,8 tys. zł - dodano w raporcie.
Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu w Grzybowie (Świętokrzyskie), należącym do Grupy Azoty. Zarząd prowadzi działania naprawcze, zatrudnienie ma stracić ok. 25 proc. pracowników z ponad 700-osobowej załogi - poinformowała PAP rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.
Potrzeba osiągnięcia przewagi technologicznej przez siły zbrojne ponownie uwidoczniła się w trwającej wojnie na Ukrainie. Nowoczesne technologie – w tym systemy autonomiczne i drony stosowane na szeroką skalę pozwoliły Ukrainie skutecznie odpierać agresję silniejszego przeciwnika - mówi nam Maciej Samsonowicz, doradca Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniak-Kamysza.
Komisja Europejska wezwała we wtorek firmę Apple do skończenia z nielegalnym w UE geoblokowaniem. Dochodzenie unijnych organizacji konsumentów ujawniło m.in. że użytkownicy aplikacji Apple w jednym kraju członkowskim mają dostęp do innych usług niż użytkownicy tych samych aplikacji w innym kraju UE.
Wydawcy opiniotwórczych francuskich gazet takich jak "Le Monde" czy "Le Figaro" zdecydowali się wspólnie pozwać serwis społecznościowy X, należący do miliardera Elona Muska, o wykorzystywanie bezprawnie ich treści - przekazali we wtorek we wspólnym oświadczeniu.
Od czasu wejścia Polski do UE branża po raz trzeci przeżywa załamanie. W 2024 r. niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia uważa, że szansa na to, by tegoroczna Wigilia była dniem wolnym, jest "umiarkowana". Argumentował, że projekt wprowadzający 24 grudnia dzień wolny od pracy wpłynął "dość późno" i jeśli ma nie być "procedowany na rympał", to musi przejść przed sejmowe komisje.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus