Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Już co ósma jednoosobowa działalność gospodarcza jest rejestrowana w Polsce przez Ukraińców – informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Od 2022 r., gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, uchodźcy z tego kraju założyli w Polsce 77,7 tys. JDG.

Just Eat Takeaway.com ma zostać przejęte przez grupę inwestycyjną Prosus w ramach transakcji wartej ponad 4 miliardy euro, co doprowadzi do wycofania z giełdy europejskiej firmy zajmującej się dostawą jedzenia.

Policjanci z Otwocka zlikwidowali nielegalną fabrykę farmaceutyków. Zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 28 i 31 lat, którzy na trzy miesiące trafili do aresztu.

Ponad 68 proc. rekruterów zmaga się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów – wynika z raportu „Rekrutacje masowe – Polska 2024-2025” przygotowanego przez Staffly. Jednocześnie coraz więcej firm korzysta z AI przy poszukiwaniu nowych pracowników. Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda ten proces oraz jaki udział mają w nim nowoczesne technologie.

Zaporoska elektrownia jądrowa, największa tego typu siłownia w Europie od początku wojny jest w rękach wojsk rosyjskich. Mimo że obecnie nie produkuje energii elektrycznej, przez nieodpowiedzialne zachowanie Rosjan może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla Ukrainy, jak i Europy – mówi Olga Kosharna, ekspertka ds. energetyki jądrowej w Antykryzysowym Eksperckim Centrum Nuklearnym Ukrainy.

W ostatnich latach wiele mówi się o rozwoju polskiej kolei. Słyszymy o szprychach CPK, Polsce w 100 minut, Linii Y do Wrocławia i Poznania, nowych superszybkich pociągach i wielu innych projektach. Jeżeli jednak zejdziemy o poziom niżej, na poziom kolei regionalnych, to zauważymy, że zamiast stukotu kół mamy głuchą ciszę. Pociągów po prostu zaczyna brakować, a zaczyna dlatego, że zakup nowych pojazdów spalinowych nie jest już dotowany z funduszy unijnych. W...

15 proc. prezesów w Polsce ufa AI jako narzędziu wspierającemu rozwój ich firm - wynika z badania CEO Survey “Czas koniecznych przemian" firmy PwC. Zainteresowanie zwiększeniem zatrudnienia w najbliższych 12 miesiącach deklaruje 39 proc. polskich szefów firm.

Stan wielu budynków mieszkalnych należących do gmin jest słaby, co potwierdzają np. wyniki badań prowadzonych przez NBP. Problemem bywa również stan techniczny lokali znajdujących się wewnątrz starszych budynków. Czynsze nierównoważące kosztów najmu, słaba ściągalność należności i przypadki dewastacji - m.in. te przyczyny tłumaczą kiepski stan wielu mieszkań komunalnych. Gminy czasem oferują wynajem zaniedbanych lokali w modelu „mieszkanie za remont”.

Nowa wersja "Kapitana Ameryki: Nowy wspaniały świat" ma szansę stać się jednym z najbardziej dochodowych filmów tego miesiąca, ale wypada słabo na tle innych produkcjiz tego uniwersum. "Wyniki są rozczarowujące" - komentują analitycy.

Długi firm zarejestrowanych na Mazowszu sięgają w sumie 2,4 mld zł; to najwięcej spośród wszystkich województw - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek przez Krajowy Rejestr Długów i Rzetelną Firmę. Najwięcej zadłużonych przedsiębiorstw jest jednak na Śląsku.

Biuro spółki Enea Nowa Energia pozostanie w Radomiu - poinformowała PAP rzeczniczka Enei Berenika Ratajczak dementując pogłoski o likwidacji spółki, która w Radomiu pojawiła się za czasów rządów PiS. W sprawie jej wcześniejszej działalności śledztwo prowadzi prokuratura.

Koleje Dolnośląskie (KD) zabiegają o zezwolenie na prowadzenie transportu autobusowego. Od kilku lat spółka organizuje komunikację autobusową wzdłuż nieczynnych lub już remontowanych linii kolejowych; po uzyskaniu zezwolenia autobusy w barwach KD będą mogły rozszerzyć siatkę połączeń.

Zróbmy najpierw porządną termomodernizację, a dopiero potem przejdźmy do wdrażania systemu ETS2 - zaapelował w wywiadzie dla PAP sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której ludzie zaczną utożsamiać politykę europejską tylko i wyłącznie ze wzrostem cen - dodał.

W 2024 r. odnotowaliśmy 500 aukcji sztuki - 60 dzieł sprzedano za ponad 1 mln zł. Widać powrót optymizmu na polski rynek dzieł sztuki - mówi ekspert rynku Rafał Kamecki, prezes Artinfo.pl i autor raportów „Artinfo.pl. Rynek sztuki w Polsce”.

Warunkiem skutecznej deregulacji jest przestawienie myślenia urzędników, tak by przestali traktować przedsiębiorców jak osoby podejrzane - ocenił w rozmowie z PAP prof. prawa Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do smażenia pączków, takich jak jaja, masło i mąka wzrosły, mimo to w tegoroczny tłusty czwartek ceny pączków powinny pozostać stabilne - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej.

W 2024 roku z tytułu mandatów za nielegalne parkowanie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN) do miejskiego budżetu wpłynęło 61,7 mln zł. To o ponad 15 mln więcej niż w roku 2023.

W 2024 r. Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród najlepiej rozwijających się rynków lotniczych państw Europy Wschodniej, należących do UE - poinformowali w środę przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych (PPL), które zarządzają m.in. Lotniskiem Chopina.

Pogłebiający się kryzys koncernu Nike wymusił na kierownictwie niesztampowe środki zaradcze - jednym z nich ma być zaangażowanie Kim Kardashian. Z tego partnerstwa urodziła się nowa marka "NikeSkims". Oby ta kolaboracja wyszła koncernowi lepiej niż jego konkurencji - Adidasowi - współpraca z byłym mężem celebrytki - Kenye Westem.

W najbliższym czasie 30 proc. firm planuje rozwijać współpracę z freelancerami, a 44 proc. utrzymać jej obecny poziom; ograniczenie współpracy planuje 4 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek badania. Największe zapotrzebowanie dotyczy IT, marketingu i e-commerce.

"Wszyscy muszą tu przyjechać" lub "Wszyscy muszą sobie jechać" - w zależności od nastawienia najnowszy slogan turystyczny Nowej Zelandii może być przyjemną zachętą do podróży lub też propozycją szybkiego wyjazdu.

W ciągu ostatniego roku 4 na 10 badanych Polaków częściej robiło zakupy stacjonarnie niż online - wynika z badania Santander Banku. Według badanych najistotniejszym elementem w kontekście zakupów są punkty umożliwiające odbiór zamówienia blisko domu.

Jak makiem zasiał w fabryce marzeń. Hollywood znajdowało się w kryzysie już od dawna. Był on spowodowany m.in. potężnymi kosztami, jakie narzucano studiom. Teraz jednak doszły do tego niszczycielskie pożary, które pogłębiły popkulturowy kryzys egzystencjalny.

"Podatek od singli", czyli osób, które decydują się na samodzielny najem mieszkań, najbardziej uderza po kieszeni nowojorczyków - tak wynika z najnowszych badań. W mieście, które nigdy nie śpi, za mieszkanie samemu trzeba dopłacić około 20 tys. dolarów rocznie. Detroit jest z kolei najtańszym miastem, tylko raczej nikt się tam nie przeprowadza.

Inwestycje Google i Microsoft w Polsce mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki cyfrowej, ale należy pamiętać o ryzyku monopolu i uzależnienia infrastruktury od konkretnych podmiotów - ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Nowakowski. "Potrzebna jest zdrowa konkurencja, o którą powinno zadbać państwo"- podkreślił.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus