Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Kryptowaluty na trampolinie, złoto w rakiecie, a polski konsument z pustym koszykiem - mijający tydzień obfitował w rekordy, dane i swoje zaskoczenia, choć tych nie brakuje od momentu, kiedy Donald Trump ponownie wprowadził się do Białego Domu. Oto przegląd najciekawszych wydarzeń ekonomicznych.

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje przejęcie spółki Skarbu Państwa - Fabryki Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie - wynika z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Czapki i koszulki z logo "Trump 2028" pojawiły się w sprzedaży w sklepie internetowym należącym do prezydenta USA – podał w piątek brytyjski dziennik „Guardian”. Jest to kolejny sygnał, że Donald Trump zamierza ubiegać się o trzecią kadencję prezydencką, mimo że jest to sprzeczne z amerykańską konstytucją.

#eec2025 Jak na tle innych krajów Europy Centralnej wypada Polska pod względem poziomu, dynamiki zagranicznych inwestycji bezpośrednich? Czy rzeczywiście obserwuje się niepokojące spadki napływu inwestycji do Polski, pomimo wciąż dobrej pozycji w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej? Na te pytania odpowiada Radosław Jankie, Partner, Advisory, szef zespołu ds. Centrów Usług Wspólnych i Outsourcingu w KPMG w Polsce.

Domniemanie niewinności podatnika w relacjach z urzędem skarbowym, ograniczenia kontroli, a także wymogów stawianych podmiotom na rynku finansowym - znalazły się w ponad 100 pomysłach przekazanych przez inicjatywę SprawadzaMY kierowaną przez Rafała Brzoskę i przyjętych do realizacji przez rząd.

Korzyści w wojnie cenowej prowadzonej przez największe na rynku dyskonty upatruje blisko 20 proc. klientów, z kolei prawie 40 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z raportu UCE Research i Hybrid Europe.

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania...

W kwietniowym rankingu kont firmowych pod lupę wzięliśmy nie tylko podstawowe opłaty za prowadzenie rachunku, ale także dostępność usług księgowych oraz dodatki, takie jak premie pieniężne czy koszty kart kredytowych. Sprawdziliśmy, które banki oferują przedsiębiorcom pakiety dodatkowych usług.

#eec2025 Jaki jest poziom bezpieczeństwa cybernetycznego naszego kraju? Na ile jesteśmy przygotowani na wzmożone ataki, z którymi w ostatnim czasie mamy do czynienia? Co jest największym wyzwaniem w obecnych czasach jeśli chodzi o kwestie cyberbezpieczeństwa w Polsce i w krajach sąsiednich? Jaki jest obecny poziom cyberzagrożeń, z jakimi mierzą się polskie firmy? Czy polski biznes rozumie wagę problemu i jak przekłada się to na realne działania i inwestycje? W jakie...

Sejm uchwalił w czwartek pierwszą tzw. ustawę deregulacyjną wraz z poprawkami. Do rządowego projektu dodano m.in. przepis zwalniający Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców z wnoszenia opłat sądowych podczas postępowań, w których reprezentuje przedsiębiorców.

Gdzie powinna powstać druga elektrownia jądrowa w Polsce? Co przemawia na korzyść Bełchatowa? Ile czasu potrzeba na dokładną analizę tej lokalizacji? Co na taką analizę się składa i jak bardzo jest ona kosztowna? Na te pytania odpowiada Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W budowlance w kwietniu przeważa pesymizm, ale mniejszy niż we wcześniejszych badaniach - wynika z badania GUS.

Sprzedaż samochodów elektrycznych Tesli w UE spadła w marcu o 36 proc. w porównaniu z marcem 2024 r., a w I kwartale br. zmniejszyła się niemal o połowę rok do roku – podała w czwartek agencja AFP, powołując się na dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Grupa Atos, działająca w branży IT planuje zwolnienia grupowe w swoim oddziale w Bydgoszczy. Choć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy wpłynęło zgłoszenie dotyczące 58 osób, według pracowników bez pracy może zostać aż 200 osób – informuje „Gazeta Pomorska”.

Allegro musi budować przewagę w walce z chińskimi platformami m.in jakością oferty - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dzięki programom zbrojeniowym powstanie nowa fabryka Jelcza, a zakłady Dezametu czeka rozbudowa z myślą o produkcji amunicji. Przyspieszyły też spóźnione projekty amunicyjne w Grupie Mesko – pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Ustawodawca na zamawiającego sceduje decyzję, czy dopuścić do przetargu wykonawcę z państw tzw. trzecich. Stosowny projekt ustawy został skierowany do konsultacji publicznych - podano na stronie RCL. Projekt ustawy wykonuje wyrok TSUE z października 2024 roku.

Ministerstwo Finansów planuje wydłużony okres przejściowy dla tzw. podatników wykluczonych cyfrowo, którzy mają obowiązkowo wejść do KSeF dopiero w 2027 roku. Problem w tym, że przyjęta definicja tej grupy całkowicie rozmija się z rzeczywistością. „To nie kwota faktury powinna decydować o wykluczeniu, tylko dostęp do technologii i kompetencji cyfrowych”.

Chaotyczna polityka celna nowej administracji Donalda Trumpa wzbudziła wiele niepokojów nie tylko wśród europejskich eksporterów, ale również u ich pracowników, którzy obawiają się o swoje miejsca pracy. Oznacza to, że także polski rynek mogą czekać diametralne zmiany, zarówno jeśli chodzi o handel, jak i rynek pracy.

#eec2025 Jak polskie i europejskie firmy radzą sobie z niepewnością i ciągłymi zmianami w cłach? Jakie strategie przyjmują i jakie powinny przyjmować, aby minimalizować negatywne skutki? Na te pytania odpowiada Sławomir Czajka, partner, Dział Doradztwa Podatkowego, Lider Zespołu Global Trade, EY Polska.

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Komisja Europejska nałożyła w środę kary w wysokości 500 mln i 200 mln euro na koncern Apple i Metę, firmę-matkę Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, za naruszenie Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona przez UE na firmy technologiczne za złamanie zasad DMA.

Od 26 października br. LOT otworzy nowe połączenie z Warszawy do Marrakeszu – ogłosił prezes PLL LOT Michał Fijoł w środę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodał, że loty będą odbywały się dwa razy w tygodniu.

Biotechnologia medyczna to jedna z dynamicznie rozwijających się branż w Polsce. Jednak pomimo postępów, nadal stoi przed szeregiem wyzwań. W dzisiejszym podcaście rozmawiamy o potencjale i wsparciu dla krajowych spółek biotechnologicznych oraz stawiamy pytanie czy mają one szanse stać się wizytówką polskiej innowacji?

Ceny biletów PKP Intercity wciąż pozostają na poziomie z 2015 r. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce to się zmieni – informuje serwis Gazeta.pl.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus