Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Ponad 34 proc. osób na rynku pracy to ci, którzy 50-te urodziny mają już za sobą – wynika z danych GUS. Tymczasem znalezienie nowej posady bywa dla nich niemałym wyzwaniem. To jeden z głównych powodów, dla których decydują się na rewolucyjne zmiany w swoim życiu - coraz częściej zakładają własne firmy, a także myślą o przebranżowieniu.
W 2023 roku straty państwa i pracodawców spowodowane absencją w pracy z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać szczepieniami, wyniosły 2 miliardy złotych – wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Zdrowia Publicznego.
Bezrobotny antyterrorysta z atakami paniki, z tonącym w długach ojcem nałogowym hazardzistą i siostrą, która w zaawansowanej ciąży mieszka na działce z mężem (także ateciakiem) - polski serial zaczyna się obiecująco. A dalej? Netfliksie, nie jest źle, ale mogłoby być lepiej. "Idź przodem, bracie".
GUS nadal nie radzi sobie z odsezonowaniem, co widać w danych PKB, Trump rozsiada się w amerykańskiej administracji, co widać m.in. po kursach kryptowalut, a polski rząd zadłuża się i zadłuża, i zadłuża. Kolejny krótszy tydzień listopada za nami, nie oznacza to jednak, że analizowaliśmy mniej danych. Oto nasze podsumowanie tygodnia.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania. Zawieranie takich kontraktów z byłymi pracodawcami może oznaczać dla pracodawcy konieczność zapłaty zaległych podatków i składek. A ukarani przedsiębiorcy mogą próbować odzyskać pieniądze na drodze sądowej od pracowników.
Rząd obiecywał zakończenie praktyk „obchodzenia” rządowych konsultacji społecznych. "Wniesienie do Sejmu projektu ustawy zakazującej w ten dzień prowadzenia handlu w tak krótkim czasie przed Świętami jest złamaniem zobowiązania koalicyjnego" – ocenia Konfederacja Lewiatan oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Przedstawiciele przedsiębiorców apelują o utrzymanie w tym roku obowiązujących rozwiązań.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę po przekształceniu jej w spółkę z o.o. nie może być traktowany jak podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą. Wpływa to na ograniczenie możliwości zastosowania niższej 9 proc. stawki CIT przez podatnika. Ministerstwo Finansów nie pozostawia pola na wątpliwości w tym zakresie.
Linie produkcyjne zostały już wywiezione do Brazylii, a hale zostały sprzedane deweloperowi. Koncern motoryzacyjny Stellantis zakończył właśnie proces likwidacji zakładu w Bielsku-Białej, gdzie do niedawna produkowano silniki spalinowe – podał portal Bielsko.biala.pl.
Chcemy iść w kierunku systemu, w którym do pewnego poziomu składka będzie ryczałtowa, a od pewnego będzie miała już poziom procentowy – powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rozwiązanie to miałoby wejść w życie od 2026 r.
W 2024 roku ok. 60 proc. przedsiębiorstw podniosło ceny swoich produktów lub usług - podaje Polski Instytut Ekonomiczny.
Przy zakładach karnych funkcjonuje ok. 40-50 hal, gdzie pracują więźniowie, ale nigdzie nie ma tak drastycznego przypadku nadużyć jak przy kontrakcie w Zakładzie Karnym w Rzeszowie - oceniła wiceszefowa MS Maria Ejchart. Potwierdziła, że chodzi o umowę z firmą Golbalux senatora PiS Mieczysława Golby.
Dotychczasowa ustawa dot. wprowadzenia systemu kaucyjnego od 1 stycznia jest niebezpieczna, może prowadzić do nadużyć, dlatego ważne jest, aby jej nowelizacja została przyjęta do końca roku - powiedziała dziennikarzom wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Nowelizacja przewiduje też m.in. wyłączenie z systemu opakowań po mleku.
InPost uruchomił usługę przesyłania paczek międzynarodowych. Na razie do ośmiu krajów, choć oferta będzie poszerzana. Okazuje się, że w ten sposób dostarczy on bagaż taniej (bo już od 28,99 zł) niż linia lotnicza bagaż rejestrowany.
UOKiK, po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tzw. overbookingu - podał RPO.
Koszt działania mediów publicznych w latach 2025-2029, oszacowany przez same spółki, jest niemożliwy do sfinansowania; dlatego KRRiT odmówiła przewodniczącemu Rady zgody na zawarcie z 19 spółkami porozumień dot. tzw. kart powinności - przekazał PAP członek Krajowej Rady prof. Tadeusz Kowalski.
Biuletyn Urzędu Patentowego pokazał nowy plan InPostu - Zwrotomat. Z przedstawionego opisu będzie on odpowiednikiem Paczkomatu przeznaczonego do "odbioru plastiku, szkła, metalu i tekstyliów, w tym opakowań i odpadów opakowaniowych".
Lear Corporation przedstawił harmonogram zwolnień grupowych w polskim oddziale firmy w Pikutkowie. W wyniku redukcji zatrudnienia pracę w koncernie motoryzacyjnym straci 608 osób w Polsce.
Prezydium klubu Lewicy na spotkaniu z szefem MF Andrzejem Domańskim ustaliło warunki brzegowe dla projektu dot. składki zdrowotnej - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Nie walczymy ze składką zdrowotną, my się nie zgadzamy, by zabierać pieniądze ze szpitali - dodał.
Solidarność regionu Podbeskidzie zaapelowała we wtorek do rządu o zainteresowanie dawną fabryką silników wysokoprężnych Fiata w Bielsku-Białej. Związkowcy wskazują, że w miejscu wyspecjalizowanego zakładu z załogą, które mogłyby trafić np. do PGZ, wkrótce mogą powstać magazyny.
Łączne zadłużenie sektora transportowo-spedycyjno-logistycznego (TSL) wynosi obecnie 1,4 mld zł - wynika z danych KRD. Zadłużonych w tej branży jest 30,8 tys. firm, a średnio jeden dłużnik ma do oddania 46,8 tys. zł - dodano w raporcie.
Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu w Grzybowie (Świętokrzyskie), należącym do Grupy Azoty. Zarząd prowadzi działania naprawcze, zatrudnienie ma stracić ok. 25 proc. pracowników z ponad 700-osobowej załogi - poinformowała PAP rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.
Potrzeba osiągnięcia przewagi technologicznej przez siły zbrojne ponownie uwidoczniła się w trwającej wojnie na Ukrainie. Nowoczesne technologie – w tym systemy autonomiczne i drony stosowane na szeroką skalę pozwoliły Ukrainie skutecznie odpierać agresję silniejszego przeciwnika - mówi nam Maciej Samsonowicz, doradca Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniak-Kamysza.
Komisja Europejska wezwała we wtorek firmę Apple do skończenia z nielegalnym w UE geoblokowaniem. Dochodzenie unijnych organizacji konsumentów ujawniło m.in. że użytkownicy aplikacji Apple w jednym kraju członkowskim mają dostęp do innych usług niż użytkownicy tych samych aplikacji w innym kraju UE.
Wydawcy opiniotwórczych francuskich gazet takich jak "Le Monde" czy "Le Figaro" zdecydowali się wspólnie pozwać serwis społecznościowy X, należący do miliardera Elona Muska, o wykorzystywanie bezprawnie ich treści - przekazali we wtorek we wspólnym oświadczeniu.
Od czasu wejścia Polski do UE branża po raz trzeci przeżywa załamanie. W 2024 r. niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus