Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,09%, do poziomu 2398 pkt. mWIG40 zniżkował 1,53%, podczas gdy sWIG80 zanotował przecenę o 0,31%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,1 mld złotych.
Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach nie przyniosła większych emocji na indeksach zagranicznych. Podczas obrotu w Azji Nikkei pierwszy raz w historii przekroczył 40k pkt, za sprawą dobrego zachowania tamtejszego sektora technologicznego. Ponadto na szerokim rynku warto wspomnieć o kontynuacji wzrostów na Bitcoinie, który obecnie kwotowany jest w okolicach 67 500 USD, co wspiera zainteresowanie innymi krypto walutami. W USA główne indeksy nie notują istotniejszych zmian, pozostając blisko ATH. Rynek czeka na kolejne dane makro z amerykańskiej gospodarki (piątkowe NFP) i wystąpienia Powella przed Kongresem. Ponadto w czwartek będziemy świadkami zakończenia posiedzenia EBC (oczekiwany brak zmian na poziomie stóp i lekkie obniżenie prognoz inflacyjnych).
Lokalnie, w ramach WIG20, najsłabszym walorem było Pepco z przeceną 5,4%. Wyraźna podaż widoczna była również na akcjach Cyfrowego Polsatu, który stracił 4,7%. Jednym z najsłabszych sub-indeksów był dziś WIG-Energia ze spadkiem 4,33% (PGE-2,85%, TPE-8,8%), co należy powiązać z piątkowymi doniesieniami iż kwestia wydzielenia aktywów węglowych/NABE wymaga dalszych analiz.
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 był dziś jednym z najsłabszych indeksów w Europie, co częściowo jedynie można tłumaczyć słabością energetyki (udział PGE w indeksie 2,15%). Trwa realizacja zysków na krajowym parkiecie, zainicjowana pod 2500 pkt, podczas gdy indeksy bazowe kontynuują trend wzrostowy (przy czym również tam dynamika uległa wyraźnemu wyhamowaniu).
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.