Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Moody's: Perspektywa polskiego sektora bankowego pozostaje stabilna

Udostępnij

Perspektywa ratingów polskiego sektora bankowego pozostaje stabilna, ponieważ Moody's Investors Service jest przekonany, że dobre warunki działalności operacyjnej będą wspierać akcję kredytową banków i jakość portfela, uważa agencja.

"Biorąc pod uwagę korzystne warunki gospodarcze kraju, spodziewamy się, że wzrost kredytów w bankach w Polsce pozostanie solidny i wyniesie 5-6% w latach 2016-2017, choć będzie nieco niższy niż silny poziom 7,4% wzrostu odnotowanego w 2015 r." - powiedział analityk Moody's Arif Bekiroglu, cytowany w komunikacie.

Agencja przypomniała, że jej prognoza dla Polski zakłada wzrost PKB na poziomie 3,1% w 2016 r. i 3% w 2017 r. (wobec 3,6% w ub.r.). Podkreśla, że choć są to wartości pośrodku prognoz dla krajów regionu CEE, to są one wyższe niż średnia w Unii Europejskiej.

"Korzystne warunki ekonomiczne będą wspierać także jakość aktywów w Polsce, a agencja ratingowa spodziewa się, że wskaźnik kredytów niepracujących (NPL) pozostanie stosunkowo stabilny w okolicach 6,5% portfela kredytowego do końca 2017 r., nieco poniżej poziomu 6,7% odnotowanego na koniec czerwca 2016 r." - czytamy dalej w komunikacie.

Moody's podkreślił też, że wskaźniki kapitałowe sektora także powinny pozostać stabilne.

"Mimo to polskie banki czekają wyzwania dotyczące zyskowności, z których niektóre wynikają z serii niekorzystnych decyzji politycznych. Chodzi m.in. o wprowadzenie podatku bankowego, propozycja przedstawiona parlamentowi, aby banki były zobowiązane zwracać klientom nadmierne opłaty związane z kredytami hipotecznymi w walutach obcych oraz propozycja - wciąż debatowana - przewalutowania wszystkich kredytów hipotecznych w walutach obcych, w większości w CHF, na złote, przy czym koszty poniosłyby banki" - napisano także w materiale.

Moody's podał też, że zakłada "umiarkowane" prawdopodobieństwo udzielenia wsparcia przez rząd - jeśli zaszłaby taka potrzeba - na rzecz dwóch największych banków: PKO Banku Polskiego i Banku Pekao. Dla pozostałych banków prawdopodobieństwo rządowego wsparcia określono jako "niskie".