16 grudnia 2020 r. Rada Nadzorcza LW Bogdanka S.A. zatwierdziła Strategię dla spółki kolejne lata. Dokument projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz stanowi ogniwo Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea do 2030 roku z perspektywą do 2035 roku, poprzez objęcie swym zakresem m.in. zaspokojenia przewidywanego zapotrzebowania na węgiel energetyczny ze strony elektrowni i elektrociepłowni należących do obszaru Wytwarzania GK Enea.
Określona w Strategii wizja wskazuje, że:
„Bogdanka jest liderem efektywności w branży górniczej z najwyższymi standardami w zakresie bezpieczeństwa pracy, elastycznie dostosowującym się do wymagań środowiskowych i warunków rynkowych, uczestniczącym w ramach dywersyfikacji działalności w budowie „zielonego ładu”.
Zgodnie z misją:
„Bogdanka jest pewnym i wiarygodnym dostawcą węgla dla energetyki zawodowej utrzymującym przewagę konkurencyjną w sposób zapewniający trwały wzrost wartości Spółki, doskonalącym się w zakresie standardów bezpieczeństwa pracy, ochrony środowiska i wdrażania innowacyjnych rozwiązań”.
W ramach prac nad Strategią określone zostały dwa podstawowe Cele Strategiczne:
• Utrzymanie pozycji lidera na rynku dostaw węgla energetycznego dla energetyki zawodowej w Polsce, skutecznie konkurującego z importem
• Utrzymanie wysokiej efektywności i rentowności produkcji, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i techniczno-technologicznych
W oparciu o opracowane prognozy (projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021–2030), LW Bogdanka SA będzie dążyć do pozostania najbardziej efektywnym kosztowo producentem węgla energetycznego w Polsce, skutecznie konkurującym z innymi producentami i dostawcami węgla, przy zachowaniu dotychczasowego potencjału produkcyjnego w perspektywie do 2040 roku.
W celu realizacji wyżej wymienionych założeń, LW Bogdanka S.A. podejmie następujące działania optymalizacyjne:
a) Zwiększenie liczby produktów dzięki selektywnemu wydobyciu węgla (typ 34)
b) Poszerzenie obszarów działalności (dywersyfikacja) - wykorzystanie potencjału technicznego i ludzkiego w celu podejmowania efektywnych inicjatyw poza core bussines
c) Wytypowanie, rozpoznanie i udokumentowanie nowych zasobów węgla (węgiel koksowy – typ 35)
d) Realizacja własnych programów innowacyjnych rozwiązań (techniczno-technologicznych i bezpieczeństwa pracy) pozwalających utrzymać przewagę konkurencyjną
e) Realizację kluczowych inicjatyw strategicznych zdefiniowanych dla Obszaru Wydobycie w Strategii Grupy Enea
Przy realizacji ww. założeń Spółka zamierza wykorzystać swoje mocne strony takie jak:
• Stabilna sprzedaż dzięki kontraktom długoterminowym z odbiorcami węgla,
• Renta geograficzna - jedyna kopalnia na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego,
• Niskie koszty wydobycia – najwyższa w branży efektywność kosztowa,
• Wysokie kwalifikacje pracowników oraz kultura techniczna,
• Optymalne wykorzystanie zdolności produkcyjnych,
• Stały dialog ze stroną społeczną,
• Status Spółki giełdowej.
Spółka zamierza wykorzystać szanse, które daje posiadanie koncesji na wydobycie węgla z pola Ostrów oraz K-6, K-7.
Spółka przewiduje średnią produkcję w latach 2021-2025 na poziomie 9,7 mln ton - w tym okresie produkowany będzie wyłącznie węgiel energetyczny. Z kolei w latach 2026 – 2040 wydobywany będzie także węgiel koksowy (typ 34). W okresie od roku 2026 wolumen węgla koksowego waha się od 0,7 do 3,1 mln ton rocznie, z wartością przeciętną na poziomie 1,9 mln ton. Średnia produkcja węgla ogółem w okresie do 2040 roku wynosić będzie zatem ok. 8,8 mln ton.
Za sprawą innowacyjnych w skali Polski, a powszechnym w górnictwie światowym wybiegom ścian rzędu 6 – 7 km, Spółka zakłada wyższą koncentrację wydobycia i niższe koszty eksploatacji, co umożliwi skuteczne konkurowanie z węglem, w szczególności z importu.
Przeciętna wartość nakładów w latach 2021-2025 wyniesie ok. 535 mln PLN, w latach 2026-2030 ok. 405 mln PLN, w latach 2031-2035 ok. 352 mln PLN oraz ok. 307 mln PLN w latach 2036-2040. Wartości te nie uwzględniają ewentualnych wydatków na udostępnienie pionowe Pola Ostrów (2,1 mld PLN).
Przyjmując wyżej wskazane założenia, Spółka będzie dążyła do osiągniecia średnio w latach 2021-2025 wskaźnika rentowności kapitału (ROE) na poziomie 6,6% (6,2% w latach 2026-2030), wskaźnika rentowności aktywów (ROA) na poziomie 6,2% (7,1% w latach 2026-2030) oraz marży EBITDA na poziomie 33% (36% w latach 2026-2030).
Wskaźnik zużycia na potrzeby własne Grupy Enea do 2025 roku wyniesie 85%, a następnie od roku 2030 osiągnie 67%.
Bogdanka zakłada w Strategii wzmocnienie pozycji rynkowej poprzez osiągnięcie w 2030 r. 34% udziału w rynku miałów energetycznych dostarczanych do energetyki zawodowej.
Spółka zakłada wzrost udziału w przychodach z inicjatyw spoza core bussinesu do 30% w 2040 roku. Zmiana struktury przychodów odbywać się będzie etapowo (5% w 2025 roku, 10% w 2030 roku).
Ze względu na bardzo ważną rolę w regionie, Spółka niezmiennie stawia jako cel prowadzenie działalności biznesowej w zgodzie z założeniami strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), obejmującymi zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy, efektywność środowiskową, ochronę lokalnej bioróżnorodności, stymulację rozwoju i zagwarantowanie bezpieczeństwa społeczności lokalnej, a także efektywne zarządzanie relacjami z wszystkimi grupami Interesariuszy, oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju (Zielona Kopalnia).
LW Bogdanka S.A. w perspektywie średnio i długoterminowej chce pozostać Spółką dywidendową, a zamiarem Zarządu LW Bogdanka SA jest wnioskowanie w przyszłości do Walnego Zgromadzenia o wypłatę dywidendy na poziomie do 50% zysku netto wykazanego w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki sporządzonym zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Priorytetem Zarządu jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i płynnościowego Spółki ze względu na dynamiczne zmiany na rynku węgla w Polsce i na świecie. W związku z tym wysokość każdorazowo rekomendowanej przez Zarząd dywidendy będzie uzależniona od:
• aktualnej sytuacji rynkowej,
• generowanych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej,
• realizacji planowanych inwestycji rozwojowych,
• możliwości i warunków pozyskania finansowania dłużnego.
Realizacja strategicznych inicjatyw organizacyjnych i techniczno-technologicznych, których celem jest wzrost efektywności produkcji, może mieć wpływ na wielkość nakładów inwestycyjnych, a w konsekwencji na ukształtowanie w przyszłości polityki dywidendowej Spółki. Sformułowana polityka wypłaty dywidendy będzie podlegać okresowej weryfikacji, a przyszłe dywidendy będą wypłacane zgodnie z decyzjami Walnego Zgromadzenia.