ENG (ENERGA) i ENA (ENEA) podpisały list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji bloku węglowego klasy 1 000 MW w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka (Ostrołęka C), podały spółki. Nakłady inwestycyjne oszacowano na ok. 5,5-6 mln zł/MW.
"Intencją stron jest wspólne wypracowanie efektywnego modelu biznesowego Ostrołęki C, weryfikacja jej dokumentacji projektowej oraz optymalizacja parametrów technicznych i ekonomicznych nowego bloku. Współpraca obejmie także opracowanie dokumentów niezbędnych do wszczęcia postępowania przetargowego i wyłonienia generalnego wykonawcy Inwestycji" - czytamy w komunikacie.
"Zrobiliśmy kolejny krok zbliżający nas do realizacji inwestycji bardzo istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zapewnienie ciągłości i niezawodności zasilania - to kluczowe zadanie stojące dziś przed sektorem energetycznym. Nowoczesna elektrownia w Ostrołęce pozwoli je wypełnić. Głównym założeniem tego projektu jest jego realizacja jako rentownej inwestycji. W perspektywie nadchodzącego rynku mocy Ostrołęka C zbuduje wartość dla wszystkich interesariuszy" - powiedział prezes Energi Dariusz Kaśków, cytowany w komunikacie.
W opinii spółek, realizacja inwestycji wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, będzie spełniała najwyższe standardy środowiskowe oraz zapewni kolejne stabilne, wysokosprawne i niskoemisyjne źródło energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
Energa i Enea zakładają, iż ustalone zasady współpracy powinny przyczynić się do podjęcia decyzji o ogłoszeniu przetargu w 2016 r., z celem ukończenia inwestycji w drugiej połowie 2023 r. Budowa potrwa ok. 60 miesięcy. Potencjalne nakłady szacowane są na ok. 5,5-6 mln zł/MW.
Spółki nie wykluczają udziału innych partnerów w inwestycji. Jej dalsze parametry, jak i skala zaangażowania poszczególnych stron będą przedmiotem analiz, podano także.
Trwają także analizy ekonomiczne zmierzające do wypracowania efektywnego modelu biznesowego i finansowania tej inwestycji.
"Przy projekcie Ostrołęka C będziemy mogli skorzystać z naszego doświadczenia zdobytego podczas budowy nowego bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice. Nasze zaangażowanie na tym etapie i podpisanie listu intencyjnego pozwoli na wypracowanie najlepszego dla wszystkich partnerów modelu biznesowego inwestycji" - dodał prezes Enei Mirosław Kowalik, także cytowany w komunikacie.
W maju br. zarząd Energi uchylił uchwałę z września 2012 r. w sprawie wstrzymania realizacji projektu budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. Grupa podała wówczas, że podjęła działania w kierunku pozyskania współinwestora dla bloku o mocy 1 000 MW.
Na początku lipca Ministerstwo Energii podało, że koszt budowy bloku C w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka to nie mniej niż 5,5 mld zł, a połowa tej kwoty zostanie poniesiona przez inwestora zewnętrznego.
W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.
Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.