Na początku czerwca 2020 roku aktywa zgromadzone w usłudze asset management Skarbiec TFI przekroczyły miliard złotych. W porównaniu z końcem 2019 r. oznacza to wzrost o ok. 500 mln zł. Zainteresowanie klientów alternatywnymi formami lokowania nadwyżek finansowych znacząco wzrosło w ostatnich miesiącach.
Większość środków wpłacanych do portfeli asset management – ok. 96% – gromadzonych jest w strategiach, których szczegóły są ustalane bezpośrednio z klientem, np. w zakresie limitów inwestycyjnych na każdą z klas aktywów i pojedynczego emitenta.
– Na rynku widoczne jest poszukiwanie nowych, konkurencyjnych form lokowania nadwyżek finansowych. Decydują się na to zarówno przedsiębiorcy, klienci instytucjonalni, jak i osoby fizyczne. Trend ten – mam na myśli dywersyfikację portfela oszczędności w celu jak najbardziej efektywnego pomnażania zgromadzonego kapitału – stwarza nowe możliwości dla sektora funduszy inwestycyjnych. W odpowiedzi na rynkowe trendy Skarbiec TFI aktywnie dopasowuje swoją ofertę do potrzeb klientów – mówi Anna Milewska, Prezes Zarządu Skarbiec TFI.
Towarzystwo jeszcze pod koniec minionego roku wzmocniło wewnętrzną strukturę sprzedaży i zwiększyło liczbę osób dedykowanych usłudze asset management. Co istotne, każdy klient usługi zarządzania portfelami otrzymuje własnego opiekuna, który udziela szczegółowych informacji na temat inwestycji realizowanych w ramach portfeli asset management.
- Usługa zarządzania portfelami jest z punktu widzenia Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych bardzo wymagająca. Teoretycznie każdy z Klientów może posiadać zupełnie inną strategię inwestycyjną, wynikającą wprost z jego oczekiwać co do stopy zwrotu i rodzaju papierów wartościowych, które chce posiadać w portfelu inwestycyjnym. Nasi zarządzający oczywiście wspierają klientów w tworzeniu takich indywidualnych strategii. Nie mniej ważne jest osiąganie wyników oczekiwanych przez Klienta. Dlatego, w strategiach staramy się wpisywać jasne benchmarki, przede wszystkim wyrażone w konkretnych stopach zwrotu. Powoduje to brak późniejszych nieporozumień pomiędzy stronami umowy. Istotny jest także fakt, że dysponujemy jednym z najlepszych w Polsce zespołem zarządzających, co mi jako osobie odpowiedzialnej w Skarbiec TFI za usługę asset management, daje niesamowity komfort pracy przy ustalaniu, wspólnie z klientem, celów inwestycyjnych w strategiach – opisuje Maciej Jankowski, Dyrektor Zespołu Klienta Prestiżowego w Skarbiec TFI.
– Jest wiele podmiotów, które swoich nadwyżek z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą lokować w funduszach inwestycyjnych, ale mogą inwestować w obligacje – czy to skarbowe, czy komunalne. W obecnej sytuacji niskich stóp procentowych, dodatnie stopy zwrotu przy gwarancjach Skarbu Państwa są przez Klientów bardzo oczekiwane. Warto również podkreślić, że w przypadku usługi zarządzania aktywami do portfeli klientów kupowane są obligacje, których obrót odbywa się także na rynku wtórnym. Zwiększa to m.in. płynność inwestycji, nie trzeba bowiem czekać do zapadalności danej obligacji. To jednak nie wszystko. Taki dobór papierów umożliwia zarabianie na wzroście ceny nominału obligacji, nie ogranicza zatem przychodów inwestora wyłącznie do czerpania zysków z kuponów odsetkowych – dodaje Maciej Jankowski.
Usługę asset management w Skarbiec TFI tworzą m.in. strategie indywidualne i siedem portfeli modelowych z różnym udziałem obligacji lub funduszy akcyjnych, mieszanych i dłużnych, a inwestycje są możliwe zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym.