Konsorcjum VGO (VIGOSYS), Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej opracowało i wyprodukowało prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową (VCSEL). To pierwsze urządzenie tego typu polskiej produkcji. Giełdowa spółka jest w trakcie uruchamiania seryjnej produkcji materiałów półprzewodnikowych wykorzystywanych do produkcji laserów VCSEL.
Rynek laserów VCSEL jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obecnie obszarów urządzeń fotonicznych. VCSEL znajdują coraz to nowe zastosowania m.in. w motoryzacji, gdzie są stosowane m.in. w lidarowych urządzeniach wspomagające, samochody autonomiczne, jak również w robotyce, nowoczesnym druku czy w produkcji dronów. Szacuje się, że wartość rynku, wynosząca w 2017 r. ok. 330 mln USD, wzrośnie dziesięciokrotnie do 2026.
VIGO System we współpracy z Politechnikami Łódzką i Warszawską realizuje projekt opracowania technologii i uruchomienia produkcji materiałów półprzewodnikowych III-V na bazie arsenku galu (GaAs) i fosforku indu (InP), których jednym z zastosowań jest produkcja laserów (VCSEL), jak również opracowania własnej technologii produkcji laserów VCSEL. Projekt badawczo-rozwojowy o budżecie 16,3 mln zł jest współfinansowany z dotacji publicznej przyznanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju o wartości 12,4 mln zł.
– Uruchomienie produkcja materiałów półprzewodnikowych III-V to jeden ze strategicznych projektów VIGO System, będących filarem strategii rozwoju spółki. Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenia w obszarze epitaksji do uruchomienia produkcji materiałów półprzewodnikowych, wykorzystywanych w szeregu urządzeń o masowym zastosowaniu, z elektroniką użytkową oraz motoryzacją na czele, umożliwi nam wejście na wielokrotnie większy od tego, na którym do tej pory z powodzeniem się poruszamy. Pierwszy krok w tym kierunku został już przez nas wykonany – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO System.