TPE (TAURONPE) w okresie realizacji swojej strategii będzie rozważał dezinwestycje, ale na razie nie ma konkretnych aktywów wskazanych do sprzedaży, poinformowali członkowie zarządu.
"Będziemy prowadzić przegląd naszych aktywów i w obszarach, w których nie będziemy widzieli możliwości osiągnięcia oczekiwanego zwrotu, będziemy rozważali dezinwestycje" - powiedział prezes Remigiusz Nowakowski po prezentacji strategii spółki na lata 2016-2025.
"Zakładamy, że rynek w zakresie energii elektrycznej będzie raczej rynkiem, który będzie stawiał przed nami wyzywania. Gdyby okazało się, że te wyzwania są większe, niż dzisiaj się ich spodziewamy, to będziemy rozważać zbycie części aktywów, które w tej chwili są w grupie. Na dzisiaj w strategii nie przewidujemy żadnych konkretnych aktywów, że zostaną zbyte. Zostaną zbyte wtedy, kiedy okaże się podczas realizacji strategii, że będzie to konieczne" - uzupełnił wiceprezes ds. finansów Marek Wadowski.
Strategia Taurona Polskiej Energii zakłada redukcję nakładów inwestycyjnych na lata 2016-2020 do ok. 18 mld zł z wcześniej zakładanych 20,2 mld zł, na co wpływ ma m.in. wstrzymanie inwestycji w blok gazowo-parowy w Elektrowni Łagisza.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.