Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tauron uruchomił w listopadzie nową ścianę wydobywczą w trzech zakładach górniczych

Udostępnij

W każdym z trzech zakładów górniczych TAURON Wydobycie uruchomiono w listopadzie nową ścianę wydobywczą. Ich zdolność produkcyjna to około 10-13 tysięcy ton węgla kamiennego na dobę. Uruchomienie ścian pozwoli kopalniom TPE (TAURONPE) na zwiększenie produkcji węgla handlowego.

W zakładach górniczych TAURON Wydobycie działa tym samym obecnie łącznie pięć ścian wydobywczych.

Wielkość zasobów w trzech nowych ścianach wydobywczych szacujemy na ponad 2 mln ton. To pokłady o dobrych parametrach jakościowych – mówi Tomasz Cudny, prezes TAURON Wydobycie. - Uruchamiamy nowe ściany, ale i pracujemy nad poprawą efektywności pracy naszych zakładów górniczych. Przygotowywany jest program funkcjonowania i optymalizacji kosztowej dla Spółki. Naszym priorytetem pozostaje zakończenie inwestycji strategicznych, takich jak budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski i poziomu 800 m w ZG Janina – dodaje prezes.

Inwestycje w kopalniach

Wartość całego realizowanego programu inwestycyjnego w TAURON Wydobycie na lata 2016-2020 wynosi 1,3 mld zł. Tylko w tym roku nakłady na inwestycje w tym segmencie wyniosą ponad 300 mln zł.

Największe realizowane zadanie to budowa Szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski, którego docelowa głębokość wyniesie 870 metrów. Realizacja inwestycji pozwoli na udostępnienie nowych pokładów węgla. Inwestycja osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 r.

Dodatkowo w zakładzie Janina pogłębiony został szyb Janina VI i budowany jest poziom 800 m. Kluczowy etap prac przy budowie powierzchniowej infrastruktury szybu Janina VI w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu został już ukończony. W tej jednej ze strategicznych inwestycji TAURON Wydobycie, wykonano najwyżej położony poziom technologiczny wieży szybowej. Realizowana inwestycja udostępni nowe zasoby wysokiej jakości węgla energetycznego.

W Zakładzie Górniczym Brzeszcze zrewitalizowano już ponad 2 000 metrów wyrobisk wentylacyjnych i wydrążono blisko 2 500 metrów wyrobisk inwestycyjnych, a także zmodernizowano stację odmetanowania i zakład przeróbki węgla. 

Wpisując się w trendy rynkowe Spółka finalizuje również inwestycje, które poprawią jakość produkowanych paliw węglowych m.in. dla klientów indywidulanych. Jeszcze w tym roku w Jaworznie zostanie uruchomiony nowoczesny kompleks technologiczny umożliwiający produkcję lepszych jakościowo paliw węglowych m.in. do produkcji ekologicznych produktów grzewczych.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus