Biznesradar (BR): Z jakich osiągnięć spółki są Państwo szczególnie zadowoleni po 2015 roku?
Wacław Szary (WSz): Branża w której działamy wymaga ciągłego doskonalenia, rozwoju produktu i ofert. W zeszłym roku skutecznie wprowadziliśmy do oferty nowe propozycje, w tym najważniejsze oparte o rozwiązania cloudowe. Obecnie w tym modelu oferujemy różne rozwiązania - zarówno te przeznaczone dla sektora przedsiębiorstw jak i te dedykowane dla uczelni.
Nasi klienci korzystają między innymi z dostępu do systemów ERP i aplikacji z nimi zintegrowanych. Do tego dochodzą dostępne w chmurze systemy klasy B2B, B2C i BI. Mowa zarówno o naszych autorskich rozwiązaniach i aplikacjach jak i oprogramowaniu innych producentów. Warto wspomnieć również o portalach pracowniczych i innych usługach kadrowo-płacowych, które także udostępniamy w modelu cloud.
Dla sektora szkolnictwa wyższego oferujemy między innymi dostępne w chmurze innowacyjne oprogramowanie OPTIcamp EDU web360, które pozwala na zaawansowaną obsługę uczelnianych e-usług, systemy dziekanatowe oraz systemy obiegów dokumentów elektronicznych. Obecnie OPTIcamp jest zainstalowany w 124 uczelniach, przy czym 5 z nich to nowi partnerzy pozyskani w 2015 roku.
W trakcie zeszłego roku po raz kolejny wypłaciliśmy dywidendę i zachowujemy bardzo dobrą sytuację finansową. Pod względem wyników finansowych miniony rok nie był łatwy, ale po raz kolejny pokazaliśmy dużą odporność na sytuację rynkową, a OPTeam udowodnił, że jest trwale rentowny.
Kluczowe aktywo OPTeam to oczywiście spółka Polskie ePłatności (PeP), w której posiadamy 50 procent. Nasz partner i współzałożyciel tej spółki – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) – ogłosił zamiar sprzedaży swojego pakietu. Zamierzamy wykorzystać prawo jego pierwokupu i naszym wielkim sukcesem było pozyskanie funduszu Innova, który złożył z nami ofertę. To nie tylko bardzo mocny finansowa partner, ale również dysponujący wartościowym doświadczeniem. Wspólnie z nim mamy szansę skutecznie wzmacniać PeP, co oczywiście będzie miało istotne znaczenie również dla budowy wartości OPTeam.
BR: Co w ubiegłym roku nie wyszło?
WSz: Dla całej branży to był trudny rok, w dużej mierze ze względu na przestój w realizacji projektów z funduszy UE. Negatywny wpływ tej sytuacji widać również w naszych wynikach za trzy kwartały zeszłego roku. Pomimo wszystko zostajemy rentowni i zarabiamy pieniądze – liczymy też na poprawę sytuacji w kolejnych latach. Środki unijne są ważnym impulsem dla modernizacji polskich przedsiębiorstw, a OPTeam ma doświadczenie również w pomocy w ich pozyskiwaniu.
BR: Jakie kluczowe zmiany zajdą w otoczeniu spółki w 2016 roku?
WSz: Jeśli chodzi o rynek IT, to liczymy na poprawę w zakresie realizacji projektów finansowych przez UE. To będzie się związało z wejściem w życie nowej Perspektywy Budżetowej.
Będzie też rosło wykorzystanie rozwiązań cloudowych, na czym również my skorzystamy. Odnotowaliśmy już przypadki klientów, którzy przeszli na model chmurowy. Głównym powodem jest ograniczenie kosztów, które są związane przede wszystkim z utrzymaniem własnych zasobów IT i pracowników odpowiedzialnych za obsługę systemów. Przechodząc na cloud klient nie musi się martwić o aktualizację oprogramowania, jego serwisowanie oraz utrzymanie własnej serwerowni.
BR: Jakie cele lub wyzwania biznesowe stawiacie sobie na 2016 rok?
WSz: OPTeam w przyszłym roku pozostanie rentowny, będzie też nadal rozwijać ofertę. Nowe środki z UE będą ważnym bodźcem rozwoju dla całego rynku IT. Będziemy cały czas rozwijać nasze produkty, nie wykluczamy również selektywnych akwizycji, jeśli uznamy że ktoś ma rozwiązanie, które znacząco wzmocni naszą ofertę.
Kluczowym projektem dla nas jest jednak PeP. Chcemy sfinalizować transakcję i przy wsparciu Innovy rozwijać aktywnie tą spółkę. Polski rynek e-płatności ma olbrzymie perspektywy, będzie się na nim dużo działo – zarówno w zakresie wprowadzania nowych usług, jak i konsolidacji rynku.