Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Michał Stalmach (Skarbiec TFI): małe i średnie spółki mają szansę zachowywać się lepiej niż "szeroki rynek"

Michał Stalmach, Skarbiec TFI
Michał Stalmach, Skarbiec TFI
Udostępnij

Globalnie czynnikiem wspierającym rynki akcji powinny być rekordowe poziomy gotówki w funduszach. Na koniec czerwca Bank Merrill Lynch, na podstawie cyklicznie prowadzonej ankiety wśród inwestorów, zanotował najwyższy od sierpnia 2011 roku skok udziału gotówki w portfelach funduszy inwestycyjnych. Obecnie udział „cashu" w tych funduszach sięgnął około 5,6% wobec dziesięcioletniej średniej na poziomie 4,6% i zbliżonego poziomu notowanego jeszcze w końcu maja. Oznacza to, że pomimo silnego wzrostu cen akcji amerykańskich w ostatnim czasie, inwestorzy nadal mają relatywnie duży poziom gotówki, którą mogą zainwestować, zaś sentyment do akcji jest raczej umiarkowany, a na pewno nie skrajnie optymistyczny. Ostatni raz gdy tak wysoki udział wolnych środków w portfelach był zanotowany, tj. w 2016 i na początku 2017 roku, rynek akcji solidne wzrosty miał dopiero przed sobą.

Z kolei przechodząc na poziome lokalny, w lipcu ruszyły PPK. Należy jednak pamiętać, że największe firmy (zatrudniające powyżej 250 osób), które są zobligowane w pierwszej kolejności przystąpić do programu realnie muszą zawrzeć umowy o prowadzenie PPK do 12 listopada. Oznacza to że pierwsze wpłaty do systemu mogą popłynąć dopiero w grudniu bądź nawet styczniu (w zależności od dnia wypłaty pensji dla pracowników).

Okres wakacyjny to czas dywidend (na lipiec - sierpień przypada zdecydowana większość dni przyznających prawo do dywidendy). Mediana stopy dywidendy dla spółek, które podjęły już w tej kwestii odpowiednią uchwałę bądź na bazie wielkości zadeklarowanej przez zarząd wynosi 4,5%. Łącznie w 2019 roku do inwestorów (z wyłączeniem głównych akcjonariuszy) z tytułu dywidend powinno trafić około 8,2 mld PLN, z których część zostanie zapewne ponownie zainwestowana na GPW.

19 lipca, wynikami PKN Orlen, startuje sezon publikacji wyników za drugi kwartał. Początek będzie jednak niemrawy ponieważ do końca miesiąca raportuje zaledwie 13 spółek. Najwięcej interesujących nas podmiotów będzie publikować w sierpniu, kiedy to w sumie swoje wyniki przedstawią 143 firmy. Niemniej najwięcej raportów okresowych przypadnie na wrzesień (170).

Ostatni miesiąc przyniósł duża zmianę nastawienia inwestorów indywidualnych. Indeks INI obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wzrósł na początku lipca do poziomów nieobserwowanych od początku 2018 roku. Obecnie aż połowa ankietowanych „obstawia" wzrostowy trend na giełdzie w ciągu 6 następnych miesięcy. Ponieważ preferujemy podejście kontrariańskie, powyższe stanowi dla nas pewien czynnik ryzyka, w szczególności w stosunku do najmniejszych spółek. W tym segmencie rynku nasza ekspozycja jest jednak stosunkowo niewielka i stopniowo ograniczana. Ogólnie uważamy jednak, że w drugiej połowie roku „misie", biorąc pod uwagę kwestie niskich wycen, którą potwierdzają kolejne ogłaszane wezwania, dynamikę wzrostu polskiej gospodarki i poprawiające się wyniki oraz relatywnie słabego zachowania w dwóch poprzednich latach, mają szansę zachowywać się lepiej niż szeroki rynek.

Z perspektywy globalnej największym ryzykiem pozostaje konflikt amerykańsko - chiński, gdzie rozwój sytuacji potrafi dynamicznie zmieniać sentyment inwestorów.

 

Tekst na podstawie komentarza do wyników funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek z 5.07.2019 r. 

Michał Stalmach jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie z wyróżnieniem ukończył kierunek Finanse i Bankowość. Posiada licencję maklera papierów wartościowych, aktualnie uczestnik programu CFA. Karierę zawodową rozpoczął w 2009 roku w DM BOŚ, gdzie zajmował stanowisko analityka. W 2016 roku dołączył do Nationale-Nederlanden PTE jako Młodszy Zarządzający Portfelem Akcji. Od października 2017 roku wzmocnił Skarbiec TFI, jako Zarządzający funduszem Skarbiec Małych i Średnich Spółek oraz częścią akcyjną funduszu Skarbiec III Filar. W 2019 roku Michał otrzymał nagrodę Alfa 2018 od Analiz Online.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus