Prace realizowane przez Oddział Operatorski PGNiG SA w Pakistanie prowadzone są w obrębie koncesji wydobywczej Rizq – na północ od otworu Rizq-1, który został włączony do produkcji w listopadzie 2016 roku. Rok później wykonano kolejny odwiert – Rizq-2. Obecnie produkcja ze złoża Rizq wynosi 417 tys. m sześc. gazu na dobę (ok. 290 m sześc. na minutę). Teraz spółka Exalo Drilling SA, należąca do grupy Kapitałowej PGN (PGNIG), rozpoczyna wiercenie otworu Rizq-3, którego planowana głębokość ma wynieść 3277 metrów.
– Działania w Pakistanie realizujemy zgodnie z planem. Perspektywy popytu na gaz w tym kraju są bardzo obiecujące, co zachęca do rozwijania działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy wiercenie kolejnych otworów i włączymy do eksploatacji nowe odwierty – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.
PGNiG SA wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rizq i Rehman. Obecnie na złożu Rehman działa pięć odwiertów eksploatacyjnych, a na złożu Rizq – dwa. Gaz z obu złóż jest kierowany do kopalni na koncesji Rehman. Jest to pierwsza kopalnia PGNiG działająca poza granicami Polski (wydobycie w Norwegii Grupa Kapitałowa PGNiG prowadzi z morskich platform).
W Pakistanie PGNiG prowadzi działalność wspólnie z firmą Pakistan Petroleum Ltd. (PPL). Zgodnie z podziałem udziałów i kosztów, na PGNiG, które jest operatorem koncesji, przypada 70 proc. wydobycia, a na PPL – 30 procent.
W 2018 roku produkcja ze złóż Rehman i Rizq przypadająca na PGNiG wyniosła 230 mln m sześc. gazu naturalnego (200 mln m sześc. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy). W stosunku do 2017 roku wydobycie wzrosło o 33 procent.