PZU pracuje nad polityką dywidendową i jej założenia przedstawi w ciągu kilku tygodni, poinformował prezes Michał Krupiński. W ocenie prezesa, planowane w strategii do 2020 inwestycje nie muszą ograniczać zdolności PZU do wypłaty wysokiej dywidendy.
"Pracujemy nad polityką dywidendową, będzie ogłoszona w ciągu paru tygodni" - powiedział Krupiński podczas konferencji prasowej.
"Nie robiłbym takiego założenia, że dywidenda będzie niższa. Zależy nam na utrzymaniu stopnia dividend yield w długim okresie" - powiedział prezes, zapytany, czy dywidenda w nowej strategii będzie mieściła się w widełkach 50-100% rocznego zysku, przyjętych w poprzedniej strategii.
Krupiński powiedział, że stopień wypłaty dywidendy, który został w tym roku zaprezentowany inwestorom jest wyższy niż średnia europejska.
"Będziemy dążyć, by tego typu stopień wypłaty - mówię o okresie paru lat do przodu - utrzymać. Nie chcemy odbiegać od naszej grupy rówieśniczej w Europie" - powiedział prezes.
Zaprezentowana dziś strategia Grupy PZU na lata 2016-2020 zakłada fundamentalną zmianę profilu grupy ze spółki czysto dywidendowej na spółkę dywidendowo-wzrostową, realizującą projekty zwiększenia wartości przychodów oraz zysku netto, przy wykorzystaniu siły kapitałowej grupy.
PZU podało, że polityka kapitałowa nastawiona jest na stabilność grupy, a część zysku netto przeznaczona będzie na realizację ambitnych planów rozwojowych.
Założenia polityki kapitałowej i dywidendowej, przedstawionej w strategii to:
- Utrzymanie wskaźnika wypłacalności Solvency II dla grupy PZU na poziomie nie niższym niż 200%
- Emisja długu podporządkowanego (opcjonalnie, w zależności od potrzeb wynikających z akwizycji)
- Zatrzymanie części skonsolidowanych zysków grupy PZU na finansowanie inicjatyw wzrostowych (projekt bankowy, akwizycje na rynku TFI, akwizycje zagraniczne)
- W przypadku braku wykorzystania zatrzymanego kapitału na rozwój, zostanie on zwrócony akcjonariuszom
- Dostosowanie struktury grupy PZU do realizacji celów strategicznych poprzez zmiany w strukturach zarządzania grupą PZU, w tym również zmiany formalno-prawne (powołanie nowych spółek, reorganizacja grupy kapitałowej).
Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.