InventionMed – spółka technologiczna z branży medycznej zmierzająca na główny rynek GPW, rozpoczyna pracę nad wirtualną strzykawką. Będzie to drugi po TutorDerm symulator medyczny w wirtualnej rzeczywistości, wykorzystywany w medycynie estetycznej. Spółka planuje budowę Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy, które umożliwi przeprowadzenie symulacji zabiegów w wielu specjalizacjach.
Portfolio INM (INVENTION) powiększy się o kolejny projekt – wirtualną strzykawkę. Specjalistyczny sprzęt szkoleniowy w technologii VR posłuży do edukacji przyszłych specjalistów z dziedziny dermatologii klinicznej i estetycznej. Symulator umożliwi ćwiczenie zastrzyków podskórnych z pominięciem praktyki na organizmach żywych. Wirtualna strzykawka będzie oparta na oprogramowaniu wykorzystywanym w projekcie TutorDerm. Oba narzędzia będą ze sobą kompatybilne i stworzą integralny system. Masowa komercjalizacja tego produktu zaplanowana jest na przełom 2020/21 roku.
– W dermatologii estetycznej występuje duży problem z szybkim i profesjonalnym wyedukowaniem lekarzy. Na rynku brakuje narzędzi pozwalających na swobodne kształcenie specjalistów. Obecnie szkolenia odbywają się na żywym modelu – taka nauka jest czasochłonna, kosztowna i niesie za sobą ryzyko powikłań u pacjenta. Widzimy więc duże zapotrzebowanie na nasz produkt i liczymy, że nasze innowacyjne na skalę światową rozwiązanie, zrewolucjonizuje branżę szkoleniową w medycynie estetycznej – mówi Tomasz Kierul, Prezes Zarządu InventionMed SA
Globalny rynek medycyny estetycznej systematycznie rośnie. Według prognoz Persistence Market Research przychody, które w 2017 wynosiły 4 mld USD do końca 2026 rokuwzrosną nawet do 8 mld USD. Obecnie najwięcej zabiegów odbywa się w krajach Azji i Pacyfiku. Medycyna estetyczna bardzo szybko rozwija się również na rynku polskim. Badania przeprowadzone przez BCMM na zlecenie Galderma Polska wskazują, że 2,3 % dorosłych Polaków (około 600 tys. osób) poddało się co najmniej jednemu zabiegowi estetycznemu, polegającemu na iniekcji preparatu. Aż 96 % osób korzystających z medycyny estetycznej jest zadowolonych z efektów zabiegów, a 88 % myśli o poddaniu się kolejnym. To zwiększałoby zapotrzebowanie rynku aż do około 5,7 mln osób w samej Polsce.
– Prowadzimy zaawansowane rozmowy z przedstawicielami chińskiego funduszu Hong Kong Kam Fung Group w zakresie współpracy. Przygotowujemy się również do zawarcia umowy z wiodącym, międzynarodowym koncernem w branży dermatologii w ramach działań związanych z produkcją i komercjalizacją wirtualnej strzykawki –dodaje Tomasz Kierul
Medycyna estetyczna nie jest jednak jedynym rynkiem, na którym InventionMed chce wdrażać symulatory oparte na wirtualnej rzeczywistości. Spółka planuje budowę Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy. Głównym celem działalności będzie opracowywanie innowacyjnych rozwiązań produktowych między innymi dla kardiochirurgii i kardiologii. Spółka złożyła właśnie wniosek do Ministerstwa Rozwoju o dofinansowanie projektu.
W najbliższym czasie InventionMed planuje również zmianę rynku notowań z NewConnect na rynek główny GPW. W kwietniu spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF.