Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

W 2018 r. PGNiG roku sprzedało o 18 proc. więcej gazu skroplonego LNG niż w roku 2017.

Udostępnij

PGN (PGNIG) umacnia pozycję na rynku LNG małej skali – w 2018 roku sprzedało o 18 proc. więcej gazu skroplonego LNG niż w roku 2017.

Skroplony gaz ziemny LNG sprowadzany przez PGNiG do Polski jest w większości regazyfikowany w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i wprowadzany do sieci gazociągowej. Systematycznie rośnie jednak wolumen paliwa, które trafia do odbiorców końcowych w postaci skroplonej tzn. bez regazyfikacji (tzw. LNG małej skali) z wykorzystaniem autocystern i kontenerów kriogenicznych. W ten sposób gaz może być dostarczony m.in. do klientów, którzy nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci gazociągowej. W ubiegłym roku z Terminalu w Świnoujściu wyjechało 1794 cystern wypełnionych LNG od PGNiG, podczas gdy rok wcześniej – 1523. W sumie od połowy 2016 roku PGNiG załadowało w Terminalu już 4000 cystern.

Większość gazu skroplonego, który sprzedaje PGNiG, pochodzi ze Świnoujścia, dokąd jest dostarczany statkami z Kataru, Norwegii i USA. Drugim źródłem zaopatrzenia polskiego rynku LNG małej skali jest własna produkcja prowadzona przez PGNiG w wytwórniach w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim z gazu wydobywanego w kraju. Według szacunków, PGNiG ma prawie 70 proc. udziałów w polskim rynku LNG małej skali. W pozostałej części rynek zaopatrywany jest przez inne podmioty sprowadzające to paliwo cysternami z zagranicy.

– Rosnąca sprzedaż skroplonego gazu ziemnego to pochodna rosnącego udziału LNG w strukturze importu PGNiG. Przede wszystkim jednak jest to efekt szybkiego wzrostu popytu na gaz ziemny w postaci skroplonej – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych – Nasi klienci doceniają najwyższą jakość i gwarancję ciągłości dostaw produktu oferowanego przez PGNiG.

Pełna treść komunikatu Ze Świnoujścia wyjechało już 4000 autocystern ze skroplonym gazem LNG

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus