NET (NETIA) szykuje się do realizacji ambitnych działań prorozwojowych - nowego modelu biznesowego, digitalizacji oraz inwestycji w modernizację i rozbudowę sieci, poinformował prezes Tomasz Szopa.
"Chcemy żeby Netia znalazła się - jeśli nie na pozycji lidera, to w czołówce wielkich zmian na fali cyfryzacji" - zadeklarował Szopa podczas konferencji.
Według jego słów, pierwszą inicjatywą do jakiej szykuje się operator to Local Netia, który ma na celu m.in. decentralizację procesów, czy zmianę modelu sprzedaży.
"Jesteśmy po przetargu na firmę doradczą, nie ma obecnie w Europie podobnego projektu. Więcej szczegółów będziemy mogli podać w II półroczu" - dodał prezes Netii.
Kolejnym projektem będzie digitalizacja Netii, która ma prowadzić m.in. do automatyzacji procesów i generowania niskich kosztów.
"Digitalizacja będzie miała przede wszystkim wymiar operacyjny. Chcemy, aby Netia stała się docelowo najszybszą i najbardziej dynamiczną firmą na rynku na bazie posiadanego portfolio produktów. Celem jest również poprawa zdolności budowy channel mix. Spodziewany się, że oba wspomniane procesy razem zaoferują nam ciekawe zwroty i lekką, dynamiczną strukturę grupy gotową na nowe warunki konkurencji" - stwierdził Szopa.
Netia jest również po pierwszych przetargach infrastrukturalnych na modernizację sieci w standardzie NGA. "Jesteśmy zadowoleni z wyników tych przetargów, nic nie wskazuje, że nie moglibyśmy zrealizować naszych założeń dla tego projektu" - ocenił prezes operatora.
W kwestii rozwoju sieci, w II półroczu Netia rozpocznie działania w kierunku dalszego zwiększania zasięgu i pierwszego capex z tego tytułu oczekuje najwcześniej w ostatnim kwartale bieżącego roku.
Zarząd jest otwarty na rozmowy z innymi operatorami w kwestii wspólnych inwestycji światłowodowych.
"Jesteśmy atrakcyjnym partnerem w tym względzie. Na obecną chwilę nie ma z nikim ustalonego ostatecznego modelu takiej kooperacji. Na pewno współpraca jest zasadna, ponieważ oczekiwane zwroty z tych inwestycji są bardzo długie" - wskazał Szopa.
W jego ocenie, współpraca w formie SPV jest "najwyżej średnio akceptowalna". "Chcemy zachować integralność sieci i zarządzanie nią" - zaznaczył prezes Netii.
Niemniej jednak, według słów przedstawicieli Netii, projekt w formie SPV z docelową sprzedażą infrastruktury byłby niewykluczony.
Szopa ocenił Orange jako partnera stabilnego i przewidywalnego, możliwość rozmów z tą grupą o wspólnych działaniach przy FTTH jako realną "przy woli z dwóch stron".
"Mamy stabilny standing finansowy, realizujemy wewnętrzne założenia budżetowe, następuje poprawa efektywności operacyjnej w B2B i wypłaszczenie tendencji w B2C. Ponadto dysponujemy wysokimi zdolnościami inwestycyjnymi (dług/EBITDA 0,7x) oraz zgodą rady nadzorczej na zapowiedziane działania" - podsumował prezes Netii.
Netia S.A. to operator telekomunikacyjny, dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, telefonii stacjonarnej, a także telefonii komórkowej. Spółka jest notowana na GPW od 2000 r.