W należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Elektrociepłowni Gorzów przystąpiono do tzw. rozruchu gorącego nowego bloku gazowo-parowego, podała spółka.
"Po zakończeniu fazy montażu mechanicznego urządzeń i instalacji bloku potwierdzonej pozytywnie zakończoną ciśnieniową próbą wodną, przystąpiono do etapu rozruchu technologicznego poszczególnych urządzeń i układów bloku gazowo-parowego. Dokonano pierwszego rozpalenia obu turbin gazowych bloku, co jest początkiem fazy tzw. rozruchu gorącego z użyciem mediów" – czytamy w komunikacie.
Rozruch ma przygotować elektrociepłownię do warunków zmiennego obciążenia po podłączeniu bloku do krajowej sieci elektroenergetycznej.
"Pierwsze zapalenie palników turbiny gazowej jest niezwykle istotnym etapem w procesie rozruchowym bloku gazowo-parowego. To zwieńczenie długiego okresu prac projektowych i konstrukcyjnych, jak również potwierdzenie prawidłowej i bezpiecznej pracy głównych elementów, czyli turbiny gazowej, kotła odzysknicowego oraz innych powiązanych systemów mechanicznych i elektrycznych" – powiedział prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Sławomir Zawada, cytowany w komunikacie.
"Cieszy nas, że pierwszy zapłon turbiny gazowej przebiegł pomyślnie. Jest to kolejny ważny etap, który zbliża nas do zakończenia budowy bloku gazowo-parowego dla PGE. Dzięki zastosowanej technologii opartej na dwóch turbozespołach gazowych i jednym turbozespole parowym, nowy blok gorzowskiej elektrociepłowni będzie wytwarzać, w sposób elastyczny i przyjazny środowisku, energię elektryczną i ciepło" - dodał Grzegorz Należyty, członek zarządu realizującej inwestycję firmy Siemens.
Pod koniec lipca zsynchronizowano z krajowym systemem elektroenergetycznym pierwszą turbinę gazową. W najbliższych dniach rozpoczęte zostanie oczyszczanie układów ciśnieniowych za pomocą pary.
Budowę bloku gazowo-parowego w Gorzowie realizuje konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Industrial Turbomachinery, na podstawie kontraktu podpisanego 3 października 2013 r. Wartość podpisanej umowy wraz z budową instalacji i obiektów pomocniczych wynosi 562 mln zł netto. Ponadto spółki PGE GiEK oraz Siemens związane są przez 12 lat umową serwisową o wartości 124 mln zł netto. Oddanie do eksploatacji nowoczesnej jednostki planowane jest w IV kwartale bieżącego roku.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.