Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG nadal liczy na zakończenie arbitrażu do końca roku

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) nadal liczy na rozstrzygnięcie sporu z Gazpromem przez Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie do końca roku, poinformował prezes Piotr Woźniak.

"Mówiliśmy, że spodziewamy się rozstrzygnięcia przed końcem roku i podtrzymujemy to" - powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej.

Jego zdaniem, Trybunał Arbitrażowy ma już wszystkie informacje potrzebne do wydania rozstrzygnięcia.

"Życzymy sobie, żeby ten spór był rozstrzygnięty przed końcem roku, im szybciej, tym lepiej, a druga strona - z tego, co widzimy - wręcz przeciwnie" - dodał prezes.

Na początku października br. Gazprom złożył skargę o uchylenie korzystnego dla PGNiG orzeczenia częściowego Trybunału Arbitrażowego z 30 czerwca br. Jak sygnalizowało wówczas PGNiG, istnieją obawy o zamiar celowego przedłużania postępowania.

Pod koniec czerwca br. Trybunał w Sztokholmie orzekł na korzyść PGNiG, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny w kontrakcie długoterminowym. Przez lata Gazprom odrzucał możliwość dokonania takiej zmiany, w związku z czym cena kontraktowa znacząco przewyższała ceny na rynkach europejskich, podkreślono.

W 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w Kontrakcie Jamalskim możliwości renegocjacji ceny. Po wyczerpaniu okresu negocjacyjnego w maju 2015 r. polska spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, a w lutym 2016 r. złożyła pozew przeciwko Gazpromowi.

Podpisany w 1996 r. Kontrakt Jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld m3 gazu rocznie do Polski. Umowa obowiązuje do 2022 r. i zawiera wysoki poziom klauzuli take or pay oraz formułę cenową indeksowaną do rynku ropy naftowej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą, importem i eksportem gazu ziemnego, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus