Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Orange Polska: Ruszył pilotaż łącza światłowodowego 5 Gb/s dla MŚP

Udostępnij

OPL (ORANGEPL) rozpoczął w Warszawie pilotaż asymetrycznego łącza światłowodowego z prędkością pobierania danych do 5 Gb/s i łącza symetrycznego do 2 Gb/s, podała spółka. Z usługi, opartej na kolejnej generacji technologii światłowodowej XGS-PON, mogą skorzystać małe i średnie firmy. 

Łącze 5 Gb/s pozwala na pobranie pliku 30 GB w niecałą minutę. Rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do firm korzystających z chmury obliczeniowej, przesyłających duże ilości danych lub utrzymujących strony internetowe na własnych serwerach. Prócz łącza Orange zapewni uczestnikom pilotażu wyspecjalizowaną ekipę techniczną oraz stały publiczny adres IP, podano.

"Intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, rozszerzamy zasięg, a teraz chcemy zaoferować klientom jeszcze szybszy internet. Prędkość 5 Gb/s zaspokoi potrzeby każdej, nawet najbardziej wymagającej małej i średniej firmy. Zdajemy sobie sprawę, że cyfryzacja biznesu przyśpiesza. Zależy nam, by dać klientom najpewniejszy internet i być ich wiarygodnymi partnerami w cyfrowej transformacji" - powiedziała wiceprezes ds. rynku biznesowego Orange Polska Bożena Leśniewska, cytowana w komunikacie.

Komercyjny pilotaż usługi Biznes Pakiet XGS-PON potrwa pół roku. W zasięgu testu jest 100 firm z Warszawy. Dostępne są dwie wersje usługi - łącze asymetryczne do 5 Gb/s w czasie pobierania danych i 1 Gb/s w trakcie wysyłania oraz łącze symetryczne, w którym prędkość pobierania i wysyłania danych wynosi 2 Gb/s. Po zakończeniu pilotażu możliwe jest rozszerzenie usługi na inne miasta, wskazano także.

"Technologia XGS-PON pozwala na osiągnięcie prędkości nawet do 10 Gb/s przy pobieraniu i wysyłaniu plików. W pilotażu klienci korzystają z urządzenia SDU posiadającego: 5 gniazd Ethernet (tym jedno gniazdo 10GE), Firewall, wydajne Wi-Fi działające w paśmie 2,4 GHz, jak i 5GHz oraz wbudowany ONT (możliwość wpięcia światłowodu bezpośrednio do modemu). Przy testach wykorzystywane są także urządzenia sieciowe Huawei" - czytamy dalej.

Technologia ­XGS-PON znajdzie w przyszłości zastosowanie przy budowie sieci 5G, zapewniając niskie opóźnienia oraz wysoki transfer danych, pozwalający obsłużyć stacje bazowe, podsumowano.

Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do internetu, TV oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus