Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Glapiński: Powrót nadzoru bankowego do NBP ułatwi realizację zadań banku

Udostępnij

Narodowy Bank Polski (NBP) powinien ponownie sprawować nadzór nad systemem bankowym, uważa prezes NBP Adam Glapiński. Według niego, działanie na rzecz utrzymania stabilności systemu bankowego byłoby wtedy skuteczniejsze.

"Jako prezes NBP mam świadomość wyzwań stojących przed bankiem centralnym w najbliższych latach. Do najważniejszych z nich należy utrzymanie stabilnego systemu finansowego, zwłaszcza w obliczu możliwych szoków, problemów niektórych instytucji finansowych. W związku z tym szczególnie ważne jest przywrócenie bankowi centralnemu możliwości sprawowania nadzoru nad systemem bankowym" - powiedział Glapiński podczas wystąpienia w Sejmie.  

Według niego, działanie na rzecz utrzymania stabilności systemu bankowego jest skuteczniejsze w sytuacji, kiedy to bank centralny odgrywa nie tylko kluczową rolę w wprowadzeniu polityki makroostrożnościowej, ale ma też do dyspozycji instrumenty nadzoru mikroostrożnościowego.

"Takie rozwiązanie instytucjonalne ułatwia koordynację obu rodzajów nadzoru oraz umożliwia sprawniejsze wykonywanie funkcji stabilnościowych przez bank centralny. Doświadczenia międzynarodowe wskazują, że umiejscowienie nadzoru mikroostrożnościowego w banku centralnym zwiększa skuteczność samego nadzoru. Z tego powodu jest to rozwiązanie wdrażane w większości państw europejskich, a także w uniach bankowych" - dodał.

"Jestem przekonany, że stabilizacja w tych obszarach umożliwi nam zrównoważony rozwój oraz wzrost gospodarczy, a w konsekwencji trwałą poprawę zamożności Polaków" - podsumował prezes.

W maju Glapiński zapowiadał, podczas przesłuchania w sejmowej komisji jako kandydat na szefa NBP, że opowiadałby się za powrotem nadzoru bankowego do NBP. Według niego, okazja się nadarzy, bo kończy się kadencja przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) - nie będzie więc personalnych problemów.

Obecny przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak został powołany na to stanowisko z dniem 12 października 2011 r. Kadencja przewodniczącego trwa 5 lat.

W czerwcu premier Beaty Szydło mówiła, że rząd przygotuje odpowiednie ustawy, jeżeli propozycje Glapińskiego dotyczące powrotu nadzoru bankowego do NBP będą tego wymagały.

KNF powstała 19 września 2006 r. na mocy Ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zastąpiła Komisję Nadzoru Bankowego, Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus