Mennica Polska spodziewa się dobrego czwartego kwartału w produkcji menniczej i działalności deweloperskiej oraz słabszego r/r w płatnościach elektronicznych, poinformował prezes Grzegorz Zambrzycki. Spółka nie wyklucza podpisania pierwszych warunkowych umów inwestycji w kopalnię złota w RPA do końca roku.
"W czwartym kwartale liczymy, że będzie dobrze w segmentach menniczym i deweloperskim. Z kolei karta miejska będzie miała nieco gorsze wyniki r/r" – powiedział Zambrzycki podczas konferencji prasowej.
Według jego słów spółka spodziewa się, że do końca roku rozpozna w wynikach pozostałe mieszkania w ramach projektu mieszkaniowego Mennica Residence 1. Po trzech kwartałach rozpoznanych jest 60% lokali, czyli 141 mieszkań ostatecznie sprzedanych.
W segmencie menniczym spółka spodziewa się pozytywnych efektów zbliżającej się moskiewskiej konferencji branżowej, która „układa plan sprzedażowy na przyszły rok". Z kolei segment płatności elektronicznych – karta miejska – nie zanotuje w ostatnim kwartale progresu ze względu na wysoką bazę w ub.r. Niemniej szef MNC (MENNICA) zapewnia, że spółka pracuje nad nowymi projektami w tym względzie w kolejnych miastach.
Tymczasem w projekcie deweloperskim Mennica Residence 2 spółka ma już zakontraktowanych 300 lokali, a co do pozostałych 30 zakłada, że nastąpi ich szybka sprzedaż. Jednak rozpoczęcie ich rozpoznawania wynikach spółka zakłada na 2020 rok.
W kwestii Mennica Legacy Tower, wspólnego projektu komercyjnego z Golub GetHouse, oczekiwane jest zakończenie bryły wieżowca na koniec stycznia, a oddanie do użytku na przełomie sierpnia/września 2019 roku.
„Jest wiele rozmów i duże zainteresowanie tym projektem i na obecną chwilę wygląda na duży sukces finansowy i komercyjny" – ocenił Zambrzycki.
Wśród najemców przestrzeni biurowych Mennica Legacy Tower znajdują się kancelarie prawne Noerr Biedecki sp.k. i Allen & Overy oraz światowy lider przestrzeni coworkingowych – WeWork, który został wyłącznym najemcą Budynku Zachodniego. Jeśli chodzi o najemców handlowo-usługowych, są wśród nich koncept restauracyjny Meet&Eat oraz klub fitness Zdrofit.
Mennica rozwija także projekt mieszkaniowy przy ul. Jagiellońskiej, gdzie w budowie jest pierwszy budynek ze 142 mieszkaniami. Spółka liczy na uzyskanie zezwolenia w najbliższych miesiącach na kolejne etapy na łącznie 16 ha powierzchni.
W segmencie menniczym w 2019 roku apółka liczy na pozytywne efekty branżowej konferencji w Moskwie i przetargi w Ameryce Południowej i Azji. Prezes spółki zaznaczył, że bardzo dobrze rozwija się współpraca z Narodowym Bankiem Polskim. W segmencie deweloperskim przyszły rok to okres realizacji zaplanowanych projektów, zaś w płatnościach elektronicznych trwać będą pilotaże i prace nad pozyskaniem kontraktów m.in. w Warszawie i Łodzi.
Zambrzycki ocenił również, że jest szansa na podpisanie warunkowych umów inwestycji w kopalnię złota w RPA do końca roku. Zaznaczył, że spółka podchodzi do projektu bardzo konserwatywnie i szacunki jakie posiada pozwalają na optymizm co do inwestycji przy relatywnie niewielkich nakładach. Prezes Mennicy podsumował, że projekt „długo dojrzewał" ze względu na wyjaśnianie kwestii dokumentacji i pozwoleń - m.in. licencji do eksploracji.
Mennica Polska, uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce oraz Europie. Jest także jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej. Ponadto realizuje inwestycje deweloperskie w Warszawie. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.