Grupa Azoty może znacząco zwiększyć udział gazu kupowanego od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa PGN (PGNIG) w tym roku, poinformował wiceprezes Witold Szczypiński.
"W 2015 r. osiągnęliśmy znaczący poziom dywersyfikacji. Jednak sądząc po zachowaniu PGNiG i jego spółek zależnych, możemy stwierdzić, że na warunkach rynkowych będziemy dużo więcej gazu kupowali w PGNiG" – powiedział Szczypiński podczas konferencji prasowej.
Wiceprezes podkreślił, że zeszłoroczne działania, w tym udział w programie rabatowym PGNiG, okazały się korzystne dla Grupy Azoty.
"Po wprowadzeniu polityki rabatowej, pod koniec 2015 r. osiągnęliśmy ceny gazu w pełni rynkowe, porównywalne do tych, jakie mają nasi konkurenci europejscy" - powiedział Szczypiński.
Grupa Azoty w 2015 roku zakupiła 59,9% użytego gazu od PGNiG.
Na rynku europejskim w 2015 roku ceny gazu zmniejszyły się o ponad 5% w stosunku do cen notowanych w 2014 roku. Spółka podała też w prezentacji wynikowej, że prognozowana cena gazu w miesiącach letnich 2016 roku wyniesie 12,3 euro/ MWh i 15,3 euro /MWh na przełomie roku 2016/17, a w 2017 roku osiągnie poziom 14,5 euro /MWh.
ATT (GRUPAAZOTY) zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.