Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Azoty zakłada niewielki wzrost cen nawozów azotowych w II poł. 2016 r.

Udostępnij

Grupa Azoty przewiduje, że w II połowie 2016 r. mogą wzrosnąć ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W dłuższej perspektywie grupa liczy na wzrost rynku tworzyw, podała spółka. 

"Na 2016 rok prognozowane są dalsze korekty cen nawozów azotowych, głównie za sprawą znacznej nadwyżki mocznika na rynku. W pierwszej połowie roku ceny mogą być pod dużą presją, nawet w okresach zwiększonego popytu. W drugiej połowie roku prognozowany jest niewielki wzrost cen. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku pozostałych nawozów azotowych" - czytamy w raporcie rocznym.

Z uwagi na specyfikę produkcji rolnej spółka nie przewiduje istotnych zmian w zakresie rozkładu popytu na nawozy azotowe w ciągu 2016 roku, jednak ceny mogą podlegać trendom podobnym do ubiegłorocznych. Ceny amoniaku spadały w 2015 r. głównie ze względu na spadki ceny gazu.

"W prognozach na 2016 rok przewiduje się, że ceny nawozów wieloskładnikowych w I półroczu będą utrzymywać się na niskim poziomie, a zmiany ich trendu można oczekiwać w II połowie roku. To, czy nastąpi wzrost cen, będzie zależało przede wszystkim od ilości i jakości zbiorów oraz od ogólnych czynników makroekonomicznych, w tym możliwości eksportowych. Analitycy przewidują zmniejszenie poziomu popytu krajowego w 2016 roku na nawozy wieloskładnikowe ogółem" - czytamy dalej. 

ATT (GRUPAAZOTY) oczekuje też spadków cen fosforytów z uwagi na spadek cen nawozów fosforowych.

W segmencie Tworzywa spółka zakłada, że, mimo globalnej nadpodaży, systematyczny rozwój przemysłu motoryzacyjnego w regionie i perspektywy wzrostu PKB w UE dają nadzieję na wzrost konsumpcji w 2016 r.

"W perspektywie długoterminowej należy się spodziewać rozwoju rynku PA6, ze względu na duży potencjał rozwoju w kierunku wydłużania łańcucha produktowego, o znacząco wyższym stopniu zaawansowania technologicznego" – czytamy także w raporcie.

W segmencie chemia spółka prognozuje, że w zakresie produktów OXO rok 2016 będzie okresem dalszej niepewności i ostrożności wyrażonej zachowawczą polityką zakupową ze strony sektorów docelowych.

Z kolei mimo przewidywanego wzrostu konsumpcji siarki na świecie o ok. 4,5% w stosunku do 2015 roku, rynek ten pozostanie nadpodażowy, co wiąże się z procesem odzysku siarki, głównie z ropy i gazu. "Ceny siarki prognozowane na 2016 rok mają być niższe od ubiegłorocznych poziomów o 5-15 USD/t. Główne determinanty to zwiększenie podaży i dostępności surowca oraz prognozy obniżenia popytu na nawozy wieloskładnikowe w tym DAP (kluczowego konsumenta siarki)" - czytamy dalej. 

Grupa Azoty zakłada też, że dzięki stabilnej sytuacji na rynku melaminy, ceny tego produktu w Europie w 2016 roku powinny utrzymać się na poziomach z 2015 roku lub nieznacznie wzrosnąć. Podobnie będzie się kształtował popyt. 

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus