Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Glapiński: Brexit nie oznacza zagrożeń gospodarczych i finansowych dla Polski

Udostępnij

Decyzja Wielkiej Brytanii, podjęta w referendum o wyjściu z Unii Europejskiej polskiej gospodarki nie dotknie w ogóle, albo w znikomym stopniu, a Narodowy Bank Polski (NBP) nie widzi żadnych zagrożeń gospodarczych i finansowych dla Polski związanych z Brexitem, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

"Nie widzimy żadnych zagrożeń gospodarczych i finansowych dla Polski związanych z Brexitem. Geopolitycznie, oczywiście jest to bardzo poważny problem" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

"Polskiej gospodarki nie dotknie to w ogóle, albo w znikomym stopniu. Ale niewątpliwie, zwiększa obszar niepewności, który będzie utrzymywał się latami. I ta niepewność jest szkodliwa dla inwestycji. […] Właściwie dziś skutki dla polskiej gospodarki należy ocenić jako zerowe, bo to tąpnięcie było godzinowe" - dodał.

Według szefa banku centralnego, nie ma podstaw, by po Brexicie zmieniać oczekiwania co do wzrostu Produkt Krajowy Brutto (Q).

"Ani nasza wymiana handlowa z UK, ani finansowe powiązania nie powodują, aby to był znaczący czynnik" - podsumował Glapiński.

W komunikacie po zakończonym dziś posiedzeniu RPP napisała, że "źródłem niepewności dla gospodarki - w tym dla kształtowania się cen - pozostaje ryzyko pogorszenia globalnej koniunktury zwiększane przez niepewność dotyczącą skutków referendum w Wielkiej Brytanii oraz wahania cen surowców".

Obywatele Wielkiej Brytanii w wyniku głosowania, przeprowadzonego 24 czerwca br., za pozostaniem lub wyjściem ze struktur UE, opowiedzieli się za Brexitem. Oznacza to dla Polski długotrwałą niepewność o kształt przyszłych relacji z głównym partnerem handlowym. Jednak Wielka Brytania nie straci dostępu do jednolitego rynku europejskiego jeszcze przez co najmniej dwa lata, a słabszy funt poprawi konkurencyjność eksportu.