IDA (IDEABANK) i GNB (GETINOBLE) prowadzą zaawansowane prace analityczne dotyczące ewentualnego połączenia, które może przynieść istotne synergie i pozwolić zbudować silny bank uniwersalny z rozwiniętym modelem bankowości dla małych i średnich firm, podał Idea Bank.
"Oceniamy, że dla Idea Banku potencjalna fuzja mogłaby być korzystna, w szczególności zwiększyłaby możliwość pozyskiwania nowych klientów firmowych" - powiedział prezes Idea Banku Tobiasz Bury, cytowany w komunikacie.
Trendy rynkowe wskazują na większą efektywność dużych podmiotów finansowych, które wykorzystują synergie i są w stanie zmierzyć się z wyzwaniem inwestowania w nowe technologie i z rosnącymi wymogami regulacyjnymi, stwierdzono w informacji.
Głównym akcjonariuszem Idea Banku jest Leszek Czarnecki, posiadający (bezpośrednio i pośrednio poprzez GTN (GETIN), LCC (LCCORP) i Getin Noble Bank) 80,55% akcji, uprawniających do 80,82% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu (wg stanu na 25 czerwca br., zamieszczonego na stronie internetowej banku).
Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla małych firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r.