Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Neutralne nastawienie zarządzających KBC TFI do rynku pieniężnego i obligacyjnego

Udostępnij

 

Rynek pieniężny

Wzrosty i spadki  na rynku obligacji o zmiennym oprocentowaniu

Podobnie do obligacji o stałym oprocentowaniu zachowały się obligacje o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszych czterech dniach tygodnia następowały wzrosty cen, by ostatniego dnia oddać wcześniejsze zyski, kończąc tydzień na poziomach nieznacznie poniżej poprzedniego tygodnia. W obecnej sytuacji, gdy oczekiwania na obniżki stóp procentowych zostały silnie zredukowane można spodziewać większego zainteresowania inwestorów obligacjami o zmiennym oprocentowaniu, które powinny się lepiej zachowywać w okresie niepewności rynkowej.

Większy wpływ czynników globalnych na krajową politykę pieniężną 

W obecnej sytuacji przy podwyższonej zmienności Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła jeszcze bardziej ostrożną politykę monetarną niż dotychczas. Również kwestia przewalutowania kredytów frankowych stanęła pod znakiem zapytania. Z pewnością działania zarówno władz fiskalnych, jak i monetarnych będą nastawione na stabilizację krajowej waluty. Trudno więc obecnej sytuacji oczekiwać dalszych obniżek stóp procentowych. 

Nastawienie do rynku pieniężnego

Rynek obligacyjny

Ruchy obligacji zgodnie z oczekiwaniami co do wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit)

Od początku ubiegłego tygodnia polskie obligacje drożały wraz z poprawiającymi się sondażami, co do wyników referendum 

w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.  W dniu referendum rentowności polskie 10-ciolatki spadły do poziomu 3,01%. W dniu ogłoszenia wyników, rentowności otworzyły się na poziomie o 25 punktów bazowych wyżej, by na koniec dnia zamknąć się na poziomie 3,18% częściowo odrabiając straty. Natomiast obligacje na rynkach bazowych zanotowały istotne spadki rentowności: 10-ciolatki niemieckie zakończyły tydzień na poziomie -0,06%, a amerykańskie przy dochodowościach 1,57%.

Przed nami okres poszukiwań równowagi rynkowej

W obliczu niekorzystnego wyniku referendum awersja do ryzyka  zdominowała rynki finansowe, co spowodowało spadki walut oraz obligacji krajów rozwijających się, spadki na globalnych rynkach akcji oraz umocnienie się obligacji krajów rozwiniętych. Obecnie rynki poszukują równowagi, gdyż oczekiwany spadek dynamiki Produkcji Krajowej Brutto może przyczynić się do dalszego spadku inflacji. Natomiast  wzrost awersji do ryzyka może spowodować dalsze wzrosty rentowności obligacji krajów rozwijających się oraz osłabienie ich walut. W następstwie wyniku czwartkowego referendum Minister Finansów odwołał przetarg obligacji, co w pewnym stopniu powinno ograniczyć zmienność na polskim rynku. 

Nastawienie do rynku obligacyjnego

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus