Tauron Polska Energia uruchomił drugą ścianę w Zakładzie Górniczym Brzeszcze, należącym do spółki Nowe Brzeszcze Grupa Tauron, podała spółka.
Podstawowe parametry ściany to 5 tys. ton na dobę wydobycia i zasoby węgla szacowane na 400 tys. ton. Ściana zazbrojona została sekcjami obudowy zmechanizowanej pozyskanymi z ZG Sobieski, należącego do obszaru Wydobycie Grupy TPE (TAURONPE).
"Uruchomienie kolejnej ściany w Brzeszczach to konsekwentna realizacja naszych planów biznesowych. Inwestycja powinna z jednej strony podnieść efektywność kopalni i doprowadzić ją do rentowności już w 2017 roku, a z drugiej - zapewnić Tauronowi dostęp do węgla kamiennego o pożądanych przez nasze moce wytwórcze parametrach" - powiedział prezes Tauron Wydobycie Zdzisław Filip, cytowany w komunikacie.
Tauron zakłada, że dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze oraz późniejszym inwestycjom zakłady wydobywcze należące do grupy będą mogły pokrywały nawet 70% zapotrzebowania na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu.
"Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, wyjątkowo niskie ceny węgla kamiennego na rynkach krajowych i w portach ARA, trzeba zaznaczyć, że zakłady wydobywcze Taurona radzą sobie w tej rzeczywistości nie najgorzej. Stawiamy na dostosowanie produkcji naszych sortymentów do oczekiwań odbiorców" - dodał Filip.
W kwietniu br. oddano do użytku pierwszą ścianę wydobywczą ZG Brzeszcze w nowych strukturach. Planowane do wydobycia z niej zasoby węgla wynoszą 643 tys. ton. Jej zdolność produkcyjna szacowana jest na poziomie około 4 tys. ton węgla handlowego na dobę.
W holdingu prowadzone są działania, które doprowadzą do włączenia ZG Brzeszcze w struktury Tauron Wydobycie, do którego należą już kopalnia Janina w Libiążu oraz Sobieski w Jaworznie.
W grudniu ub.r. Nowe Brzeszcze Grupa Tauron Sp. z o.o. oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK) zawarły umowę sprzedaży oznaczonej części Zakładu Górniczego w Brzeszczach jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa za 1 zł.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.