Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Airway Medix ma strategię dystrybucji nadwyżek pieniężnych do akcjonariuszy

Udostępnij

Zarząd AWM (AIRWAY) przyjął ramową strategię dystrybucji nadwyżek pieniężnych do akcjonariuszy, która zakłada dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami na zasadach dozwolonych przez obowiązujące przepisy prawa oraz w zakresie, w jakim spółka będzie posiadać niezbędne środki pieniężne, poinformowała spółka. 

"Transfer do akcjonariuszy może odbyć się poprzez przeprowadzenie procesu buy-back, tj. złożenia akcjonariuszom oferty zakupu akcji. Ewentualny skup akcji własnych byłby przy tym, w zależności od etapu realizacji strategii, alternatywą lub uzupełnieniem klasycznej polityki dywidendowej" - powiedziała członek zarządu Anna Aranowska-Bablok, cytowana w komunikacie.

W szczególności, wypłata środków będzie zależała m.in. od
- wysokości osiągniętego zysku netto;
- uzyskania przez spółkę finansowania zewnętrznego (jeśli będzie taka potrzeba) na realizację zamierzonych działań;
- potrzeb związanych z nakładami inwestycyjnymi grupy, podano także. 

"Zarząd Airway Medix zakłada, że w przyszłości większość środków pozyskiwanych przez spółkę z tytułu monetyzacji poszczególnych technologii będzie mogła podlegać dystrybucji odpowiednio w formie dywidendy lub w drodze programu skupu akcji własnych, skierowanych do wszystkich akcjonariuszy na jednakowych warunkach, z zapewnieniem równego ich dostępu do realizacji prawa sprzedaży akcji (proporcjonalna redukcja liczby akcji w przypadku nadwyżki akcji zgłoszonych do zbycia nad akcjami nabywanymi przez spółkę)" - czytamy także. 

Spółka przypomina, że w portfelu produktowym Airway Medix znajdują się:
- Oral Care (OC) - nowy system czyszczenia jamy ustnej osób unieruchomionych - z szacowaną wartością rynku na poziomie 400-500 mln USD,
- Cuff Pressure Regulator (CPR) - innowacyjne urządzenie umożliwiające upowszechnienie automatycznej optymalizacji ciśnienia w mankiecie utrzymującym rurkę intubacyjną - z szacowaną wartością rynku 250-350 mln USD,
- Laryngeal Mask (LMA) - platforma technologiczna związana z grupą patentów dotyczących m.in. maski laryngologicznej - z szacowaną wartością rynku 400-500 mln USD.

Natomiast Closed Suction System (CSS) - innowacyjny system czyszczenia rurek dotchawicznych z szacowaną wartością rynku na poziomie 200 mln USD - to już sprzedana technologia, a płatności z tytułu transakcji o łącznej wartości ponad 40 mln zł rozłożone zostały na lata 2017-2022, podano także.

"Pomimo wpływu do spółki pierwszej, największej transzy płatności ze sprzedaży technologii CSS (prawie 23 mln zł) w IV kw. 2017 r. nie zachodziły wskazane w art. 348 §1 Kodeksu spółek handlowych przesłanki do redystrybucji do akcjonariuszy środków z kwoty, która może być przeznaczona do podziału. Z uwagi na dotychczasowy brak zdolności dywidendowej i precyzyjne w tym zakresie przepisy Kodeksu spółek handlowych, rozpoczęcie skupu akcji własnych w 2017 lub 2018 roku wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia tzw. postępowania konwokacyjnego i nieuzasadnionym ekonomicznie oraz wątpliwym prawnie nabyciem przez spółkę akcji z odroczonym o co najmniej rok terminem płatności. Aby przygotować wymagane warunki do przyszłej dystrybucji środków do akcjonariuszy niezbędna jest modyfikacja struktury kapitału własnego emitenta" - wyjaśniła spółka.

W związku z powyższym, ramowa strategia przewiduje zwrócenie się przez zarząd z wnioskiem do najbliższego zwyczajnego walnego zgromadzenia o podjęcie uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji, podano także.

"Zarząd Airway Medix zamierza na bieżąco monitorować możliwości dzielenia się spodziewaną nadwyżką kapitałową i wypracowanymi zyskami, zarówno w formie procesu buy-back, jak również w formie wypłaty dywidendy. O konkretnych decyzjach spółka będzie informowała w trybie publikacji komunikatów, niezwłocznie po podjęciu przez właściwe organy stosownych decyzji" - podsumowano w osobnym komunikacie. 

Airway Medix z grupy kapitałowej Adiuvo Investments, koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych i komercjalizacji nowatorskich urządzeń do jednorazowego stosowania u pacjentów wentylowanych mechanicznie na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM), a także u pacjentów z zagrożeniem życia i na oddziałach anestezjologicznych. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od grudnia 2014 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus