Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG pozyskało kolejnego partnera w Pakistanie, chce wydobywać więcej gazu

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) podpisało porozumienie o partnerstwie strategicznym z Mari Petroleum Company Limited (MPCL) - drugim co do wielkości producentem gazu w Pakistanie, podała spółka. Dokument zakłada współpracę w obszarze upstream na rynku pakistańskim i poza jego granicami.

"To kolejny krok w rozwoju działalności PGNiG w Pakistanie, gdzie chcemy wydobywać coraz więcej gazu ziemnego. Współpraca z Mari Petroleum Company Limited zwiększy naszą rozpoznawalność na tamtejszym rynku i pozwoli uzyskać dostęp do atrakcyjnych projektów. Współpracujemy już z Pakistan Petroleum Limited. Nawiązanie partnerstwa z kolejną pakistańską spółką wzmacnia naszą obecność w tym kraju" - powiedział prezes Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Spółki zamierzają wykorzystać bogate doświadczenie, potencjał i wiedzę techniczną z rynku lokalnego i międzynarodowego. Porozumienie przewiduje m.in. pogłębioną analizę możliwości współpracy przy projektach poszukiwawczo-wydobywczych, w tym rozpoznania i zagospodarowania potencjału gazu z formacji łupkowych w Pakistanie, podano także.

MPCL jest jedną z głównych firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej w Pakistanie, a także drugim co do wielkości producentem gazu ziemnego w tym kraju. Jej udział w rynku gazu w Pakistanie wynosi 17%. Spółka zarządza największym złożem gazowym w kraju - Mari w prowincji Sindh, w południowo-wschodniej części Pakistanu. W tej samej prowincji znajduje się koncesja wydobywcza Kirthar, której operatorem jest PGNiG.

PGNiG wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż: Rehman i Rizq.  Złoże Rizq zostało odkryte w 2015 r. odwiertem Rizq-1, który został włączony do produkcji w listopadzie 2016 r. W lutym 2018 r. spółka włączyła do produkcji odwiert Rizq-2. Dzięki temu całkowita produkcja ze złóż w Pakistanie, na których operuje PGNiG, osiągnie poziom 1 mln m³ gazu ziemnego dziennie (w przeliczeniu na wysoki metan około 850 tys. m3), przypomniano także w materiale.

PGNiG posiada 70% udziałów w koncesji Kirthar. Pozostałe 30% należy do spółki Pakistan Petroleum Limited. Udział PGNiG w produkcji ze złóż Rehman i Rizq, prowadzonej 5 odwiertami w 2017 r. wyniósł 150 mln m3 w przeliczeniu na gaz wysokometanowy.

PGNiG prowadzi działalność w Pakistanie od 20 lat. Swoje usługi serwisowe świadczą tam również spółki należące do grupy kapitałowej PGNiG. Exalo Drilling prowadzi usługi wiertnicze. Usługi geofizyczne i przetwarzania danych świadczy Geofizyka Toruń, podsumowano.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.