Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tauron rozpoczął współpracę w zakresie innowacji z EPRI z USA

Udostępnij

TPE (TAURONPE) podpisał dziś umowę w sprawie współpracy w zakresie innowacji z amerykańskim Electric Power Research Institute (EPRI), podała spółka. Zakres pierwszych wspólnych programów badawczych to magazynowanie energii i identyfikacja potrzeb odbiorców energii elektrycznej.

"Tauron zyskuje pozycję lidera w przygotowywaniu rozwiązań umożliwiających zarządzanie nowoczesną infrastrukturą elektroenergetyczną. Klienci uzyskają dostęp do zarządzania zużyciem, poborem energii i rozliczeniami, co przyczyni się do szybkiej ekspansji w Polsce Internetu rzeczy. Współpraca z EPRI to kolejny krok w budowie potencjału innowacyjno-badawczego na globalnym poziomie" - powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski, komentując udział spółki w programach badawczych, cytowany w komunikacie.

Założony w 1972 roku Electric Power Research Institute (EPRI)  współpracuje aktualnie z ponad 1000 podmiotów sektora energetycznego na całym świecie - agencjami rządowymi, organami regulacyjnymi, środowiskiem akademickim i przedsiębiorstwami. Instytut ma na swoim koncie ponad 900 opatentowanych rozwiązań w obszarach wytwarzania energii elektrycznej (energetyka konwencjonalna, jądrowa, OZE), dystrybucji, a także w zakresie modernizacji sieci, efektywności energetycznej, cyberbezpieczeństwa, rozproszonych źródeł energii i ochrony środowiska.

"W Grupie Tauron tworzymy szeroki i efektywny ekosystem innowacyjności, który zapewni nam realizację poszczególnych celów biznesowych. Współpraca z amerykańskim Electric Power Research Institute otwiera przed Tauronem dostęp do globalnych wyników prac badawczo-rozwojowych czołowych instytucji naukowych i przedsiębiorstw energetycznych, a przede wszystkim umożliwia nam udział w zaawansowanych technologicznie projektach koordynowanych przez ten prestiżowy instytut" - skomentował prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk, także cytowany w komunikacie.

Tauron będzie uczestniczył w dwóch programach badawczych realizowanych przez Electric Power Research Institute, tj. w zakresie magazynowania energii (Energy Storage and Distributed Energy Resources) oraz identyfikacji potrzeb odbiorców energii elektrycznej (Understanding Energy Utility Customer).

"Wybrane obszary współpracy są dla Grupy Tauron szczególnie istotne i wynikają wprost ze zidentyfikowanych w grupie wyzwań technologicznych. Magazynowanie energii jest jednym z najważniejszych wyzwań dla dystrybucji i efektywnej energetyki rozproszonej. Zrozumienie potrzeb klienta wspiera natomiast kluczowe z punktu widzenia strategii Grupy Tauron relacje z klientami" - czytamy dalej w komunikacie.

"Podstawą ekosystemu innowacji w Grupie Tauron jest Strategiczna Agenda Badawcza, w ramach której realizujemy już blisko 40 projektów badawczo-rozwojowych, które obejmują wszystkie obszary podstawowej działalności Grupy, a przede wszystkim dystrybucję i wytwarzanie energii elektrycznej. W perspektywie trzech lat spodziewamy się konkretnych efektów ich realizacji" - dodał wiceprezes zarządu ds. zarzadzania majątkiem i rozwoju w Tauron Polska Energia Jarosław Broda.

Potencjał magazynowania energii rozpatrywany jest w Tauronie w kilku perspektywach - wytwarzania energii, jako mechanizmu stabilizującego pracę rozproszonych jednostek  wytwórczych; dystrybucji energii w zakresie optymalizacji pracy sieci, a także obsługi klienta w obszarze bilansowania odnawialnych źródeł energii, podano też w materiale.

"W projekcie Energy Storage and Distributed Energy Resources  wykorzystuje się nowoczesne narzędzia pozwalające na szacowanie kosztów instalacji i funkcjonowania magazynów, czy oprogramowanie umożliwiające zweryfikowanie korzyści i wymagań przy konkretnych przypadkach magazynowania energii. Rozwiązania te będą stanowić wsparcie dla realizacji projektów badawczo-rozwojowych Tauronu, tj. budowa magazynu w celu bezprzerwowego zasilania odbiorców energii, drugiego życia baterii, mikrosieci, czy mechanizmów DSR" - napisano też w komunikacie.

Celem programu "Understanding Energy Utility Customer" jest dostarczanie praktycznych informacji o preferencjach klientów - tak w obszarze tradycyjnie budowanych ofert, jak i reakcji na propozycje nowych usług i produktów energetycznych, podano także.

Dotychczasowe działania w ramach programu dotyczyły m.in. długotrwałego prognozowania zapotrzebowania na energię, badania preferencji klientów biznesowych pod kątem wyboru nowych usług energetycznych oraz możliwości wykorzystania narzędzi analitycznych do identyfikacji potrzeb klientów.

"Udział w programie umożliwi Grupie Tauron szybszą i precyzyjną identyfikację potrzeb klientów, a co za tym idzie budowę portfolio usług i produktów energetycznych, dostosowanych do zmieniających się trendów rynkowych. Program pozwoli też w większym stopniu dostosować do oczekiwań klientów produkty i usługi, rozwijane dopiero w nowych liniach biznesowych,  takich jak elektromobilność czy smart home" - podsumowała spółka.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus