Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Enea Operator zmodernizowała GPZ Kostrzyn kosztem ponad 22 mln zł

Udostępnij

Enea Operator – spółka zależna ENA (ENEA) – zakończyła przebudowę Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Kostrzyn, który zapewnia dostawy energii dla odbiorców działających na obszarze Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE), podała spółka. Nakłady na inwestycję wyniosły ponad 22 mln zł.

"Inwestycja jest odpowiedzią Enei Operator na dynamiczny rozwój gospodarczy nadgranicznej strefy, który przekłada się na potrzebę przyłączania nowych podmiotów do sieci oraz zwiększające się od kilku lat zapotrzebowanie na moc" – czytamy w komunikacie.

Decyzja o gruntownej modernizacji GPZ Kostrzyn wynikała z dużych przyrostów mocy przyłączeniowych na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwsze etapy rozbudowy zostały rozpoczęte jeszcze w roku 2001 roku i polegały m.in. na zainstalowaniu kolejnego, trzeciego transformatora o mocy 16 MVA (megawoltoamperów). W związku z rozwojem KSSSE w 2008 roku transformator wymieniono na większą jednostkę o mocy 25 MVA. Kolejne etapy przebudowy dotyczyły już bezpośrednio realizacji umów przyłączeniowych dla dużych odbiorców energii elektrycznej, w tym podmiotów przyłączanych na wysokim napięciu 110 kV, podano.

"Nakłady inwestycyjne poniesione na dalszą modernizację i rozbudowę stacji od 2013 roku to ponad 22 mln zł. Ostatni etap, który obejmował m.in. przebudowę rozdzielni wysokiego napięcia do układu dwusystemowego, wymianę rozdzielnicy średniego napięcia 15 kV oraz przebudowę rozdzielni 6 kV zakończony został pod koniec 2017 roku, a realizowany był przez firmę Mega-Pol S.A." - czytamy dalej.

"Sprawna przebudowa i dostosowanie GPZ-u Kostrzyn do rosnącego zapotrzebowania na moc, związanego z rozwojem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy z władzami samorządowymi. Za to chciałbym serdecznie podziękować wszystkim samorządowcom, z Urzędem Miasta Kostrzyn nad Odrą i Starostwem Powiatowym w Gorzowie Wielkopolskim na czele" – powiedział prezes Enei Operator Andrzej Kojro, cytowany w komunikacie.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus