Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła MIL (MILLENNIUM) utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, na poziomie grupy kapitałowej w wysokości 5,41 pkt proc. dla łącznego współczynnika kapitałowego (TCR), podał bank.
Bank podał, że łączny współczynnik kapitałowy TCR powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier 1, co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 4,06 pkt proc. ponad wartość współczynnika kapitału Tier 1 oraz co najmniej w 56% z kapitału podstawowego Tier 1, co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 3,03 pkt proc. ponad wartość współczynnika kapitału podstawowego Tier 1.
"Na dzień sporządzenia niniejszego raportu, bank spełnia wymogi KNF w zakresie minimalnych współczynników kapitałowych, zarówno w ujęciu jednostkowym jak i skonsolidowanym" - czytamy w komunikacie.
"Dodatkowo KNF poinformowała bank, że w wyniku dokonanych analiz w ramach testów warunków skrajnych prowadzonych przez UKNF, indywidualny narzut (ST) wykorzystywany w polityce dywidendowej banków komercyjnych chcących wypłacić dywidendę w wysokości 100% wypracowanego zysku, mierzący wrażliwość banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny, definiowany jako różnica pomiędzy TCR w scenariuszu referencyjnym i TCR w scenariuszu szokowym z uwzględnieniem korekt nadzorczych, dla Banku Millennium S.A. wynosi 3,47%" - podano także.
Na 30 września 2017 roku wskaźniki łączny (TCR) jak i podstawowe (Tier 1/CET1) wynosiły 20,51% dla Grupy i 20,31% dla banku.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.