Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG: Uruchomienie produkcji na złożach Aerfugl i Skogul możliwe w 2020 r.

Udostępnij

AkerBP, operator koncesji Aerfugl (wcześniej Snadd) i Skogul (wcześniej Storklakken), w których udziały posiada spółka zależna od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGN (PGNIG)) - PGNiG Upstream Norway (PUN), złożył wnioski do Norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii o zatwierdzenie planów zagospodarowania tych koncesji, podał PGNiG. Uruchomienie produkcji na koncesjach możliwe jest w 2020 r.

"Zatwierdzenie planów zagospodarowania będzie równoznaczne z uruchomieniem projektów inwestycyjnych" - czytamy w komunikacie.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia powyższego wniosku wiercenie odwiertów eksploatacyjnych rozpocznie się w 2019 roku, a uruchomienie produkcji z nowych odwiertów na złożu Aerfugl planowane jest na IV kwartał 2020 roku, a na złożu Skogul na I kwartał 2020 roku.

Według danych operatora przekazanych we wniosku, poziomy pozostałych do wydobycia zasobów złoża Aerfugl wynoszą: 31,3 mld m3 gazu ziemnego i 6 mln m3 kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL. Natomiast zasoby złoża Skogul wynoszą 8,93 mln baryłek ropy naftowej i 170 mln m3 gazu towarzyszącego ropie.

"W szczytowych okresach planowane roczne wydobycie netto dla PUN może wynieść odpowiednio: około 0,5 mld m3 gazu ziemnego ze złoża Aerfugl oraz 1,4 mln baryłek ropy ze złoża Skogul. Powyższe dane są wielkościami szacowanymi przez operatora i mogą ulec rewizji wraz z postępem realizacji projektów inwestycyjnych" - czytamy dalej.

PUN posiada 11,9175% udziałów w złożu Aerfugl oraz 35% udziałów w złożu Skogul.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.