Rezerwy całkowite SEN (SERINUS) dla kategorii 1P i 2P zmniejszyły się na koniec września br. odpowiednio o 10% i 7% w stosunku do 2016 roku, podała spółka. Łączne rezerwy ropy i gazu (kategorie 1P i 2P) spadły odpowiednio do 10,02 mld BOE z 10,76 mld BOE, podano także.
Ocena została wykonana przez RPS Energy Canada Ltd., zgodnie z "Wytycznymi AIM dla spółek górniczych i naftowo-gazowych", podano w komunikacie.
"Rezerwy całkowite spółki dla kategorii 1P i 2P zmniejszyły się w stosunku do 2016 roku, odpowiednio o 10% i 7%. Zamknięcie pól Sabria i Chouech Es Saida ze względu na niepokoje społeczne w Tunezji było najważniejszym czynnikiem rzutującym na pierwsze dziewięć miesięcy 2017 r. Zmniejszone wolumeny rezerw wynikają z przedłużającego się wyłączenia pola Chouech Es Saida, oczekującego na decyzję kierownictwa dotyczącą wznowienia wydobycia na tym polu, oraz z opóźnień w kwestii niektórych planów zagospodarowania" - czytamy w komunikacie.
Rezerwy potwierdzone ogółem (1P) spółki zmniejszyły się w tym okresie o 10% do 2,86 mld BOE, a rezerwy potwierdzone plus prawdopodobne ogółem (2P) - o 7% do 10,02 mld BOE.
W Tunezji rezerwy 1P obniżyły się o 44%, a rezerwy 2P odnotowały spadek o 31% w stosunku do wartości z raportu o rezerwach na koniec 2016 r. Korekty o charakterze technicznym obejmowały:
"Weryfikacje dodatnie, w tym:
-Rezygnacja z rekonstrukcji SAB N1 na rzecz SAB N2, co dodaje większe potencjalnie pozyskiwalne wolumeny po niższym koszcie,
-Poprawa wydobycia z odwiertu SAB 11 oraz
-Dodatnia weryfikacja dla Win13, SAB NW1 oraz SAB N3H ostatecznego wydobycia i wartości początkowych.
Weryfikacje ujemne, w tym:
-Zmiana klasyfikacji rezerw przeniesionych do zasobów warunkowych dla pól Chouech Es Saida, Ech Chouech i Sanghar, co obniżyło rezerwy z kategorii 1P odpowiednio o 1.151 Mboe, 72 Mboe i 51 Mboe,
-Słabsze wyniki wydobycia z odwiertu Win-12bis na polu Sabria, gdzie produkcja została wznowiona po długim okresie jego zamknięcia,
-Spadek zasobów spowodowany odstąpieniem od planów dalszego zagospodarowania dla odwiertów CS-5, CS Sil-10, CS Sil-1 oraz CS-8bis" - czytamy w komunikacie.
"W przypadku rumuńskich aktywów przeklasyfikowano odkrycie gazu Moftinu z zasobów warunkowych do rezerw. Zasoby warunkowe w kategoriach 1C i 2C wynosiły na koniec 2016 r., odpowiednio, 547 Mboe oraz 1.615 Mboe. Dla porównania wartość rezerw w kategoriach 1P i 2P dla Moftinu wg raportu CPR wyniosła, odpowiednio, 1.076 Mboe i 2.543 Mboe" - napisano także.
Wartość bieżąca netto rezerw Serinusa wzrosła o 155% i 12%, odpowiednio dla rezerw kategorii 1P i 2P, podano także.
"Oprócz rezerw kategorii 1P oraz 2P przypisanych do aktywów spółki w Rumunii i Tunezji, dodatkowo przypisano zasoby warunkowe do odkrycia Moftinu w Rumunii, a także dla pól Chouech Es Saida, Ech Chouech oraz Sanghar w Tunezji" - wskazano także w materiale.
Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Jest notowana na GPW od 2010 r.