IST (INFOSCAN) zakłada przekroczenie progu rentowności w 2019 r. na poziomie netto oraz realizację 80 tys. badań bezdechu sennego w USA w 2019 r., poinformowała spółka. W 2018 r. spółka spodziewa się, że zrealizuje w USA 20 tys. badań, dodano.
"Rynek USA jest największym na świecie pod względem badań bezdechu sennego, gdzie rocznie przeprowadzanych jest ponad 4 mln procedur. Blisko 50% z nich realizowane jest w modelu HST (home sleep testing), do którego szczególnie przystosowane jest urządzenie MED Recorder. Zdecydowana większość badań na rynku USA realizowana jest za pośrednictwem tzw. klinik snu (sleep labs). Obecnie funkcjonuje blisko 2800 placówek, zarządzanych przez ok. 100 firm. W planach rozwoju spółki są to podstawowi odbiorcy usługi, którą firma zamierza zaoferować na rynku amerykańskim" - czytamy w komunikacie dotyczącym planów rozwojowych spółki w latach 2018-2019.
Na obecnym etapie Infoscan przygotowuje się do pilotażu urządzenia MED Recorder (w ramach ścieżki Experimental Device umożliwionej przez Food & Drug Administration) we współpracy z 3 klinikami snu przeprowadzającymi łącznie blisko 100 tys. badań rocznie. W kolejnych miesiącach Spółka ma zamiar poinformować o wynikach pilotażu i podpisanych w tym zakresie umowach o współpracy z klinikami snu, dodano.
"Zarząd Infoscan zakłada, że do końca I kwartału 2018 r. spółka otrzyma certyfikację FDA, umożliwiającą wprowadzenie urządzenia do komercyjnego użytku w USA. Stawki za badania jakie obecnie obowiązują na tamtejszym rynku w badania w modelu home testing kształtują się od 165-180 USD w ubezpieczeniu publicznym (kwoty różnią się pomiędzy stanami) do 260-300 USD w ubezpieczeniu prywatnym (zależne od stanu i ubezpieczyciela). Ponad 70% badań pochodzi teraz z ubezpieczeń prywatnych. Stawka po jakiej będzie przeprowadzać spółka zależy od struktury lokalizacyjnej sleep labów oraz umów zawartych pomiędzy nimi a ubezpieczycielami. Wykonanie pierwszych komercyjnych badań planowane jest na kwiecień 2018 r. Spółka zakłada, że wówczas otrzyma również zlecenia od sleep labów na dostarczenie urządzeń" - czytamy dalej.
Władze spółki przewidują finansowanie wydatków związanych z wejściem do USA, dzięki kapitałowi dłużnemu, który w zdecydowane większości zostanie przeznaczony na produkcję urządzeń (1000 sztuk), dodano.
"Dodatkowo spółka zamierza kontynuować działania w zakresie współpracy z krajowymi ośrodkami naukowymi i popularyzacji zagadnienia dotyczącego bezdechu wśród różnych grup zawodowych (w szczególności zawodowi kierowcy oraz wojsko). W wyniku planowanych aktywności i podpisanych dotychczas umów (współpraca z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku w zakresie badań kohortowych na 5 tysiącach osób) Spółka planuje zrealizować 2 tys. badań na rynku krajowym w 2018 r. i kolejne 3 tys. badań w 2019 r" - czytamy także.
Poza obszarem bezdechu sennego Infoscan za pośrednictwem spółki zależnej cardio.link realizuje projekt związany ze stworzeniem systemu telemedycznego opartego na Holterze EKG. Harmonogram przewiduje, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału prototyp sytemu trafi do testów w ośrodkach naukowych. Spółka szacuje, że proces certyfikacji urządzenia zakończy się w pierwszej połowie 2018 roku, a komercjalizacja na rynku polskim finalnej wersji Holtera EKG rozpocznie się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2018 r. Na początkowym etapie projekt będzie realizowany na rynku polskim, gdzie tego typu badania są refundowane. W 2019 r. cardio.link planuje debiut na zagranicznych rynkach, dodano.
Infoscan prowadzi działalność od 2007 r. Spółka rozwija urządzenie zdalnie diagnozujące zaburzenia oddychania podczas snu oraz urządzenia z dziedziny telemedycyny. Jest notowana na rynku NewConnect od 2015 r.