Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tchórzewski: Kontrakt PGNiG z USA to 'tworzenie się nowego modelu rynku gazu'

Udostępnij

Podpisany dziś przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) i Centica LNG Company Limited (Centrica) pierwszy średnioterminowy kontrakt na import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) to precedens na skalę europejską i pierwszy kontraktem na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowej i Północnej, podało Ministerstwo Energii. Minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że "jesteśmy świadkami tworzenia się nowego modelu światowego rynku gazu", podał resort.

Szef resortu energii podkreślił, że dzisiejsza umowa wpisuje się w rządową politykę dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego.

"Konsekwentnie podejmujemy działania zmierzające do zwiększenia udziału LNG w polskim bilansie paliwowo-energetycznym. Do Terminala LNG w Świnoujściu docierają już dostawy z Kataru, Norwegii i USA" - powiedział Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

Zaznaczył, że nowy kontrakt daje możliwość na pozyskiwanie LNG z rynku amerykańskiego nie tylko w formule spot, ale również po raz pierwszy w historii w formie regularnej. W ramach kontraktu przewidziano dostawy do 9 ładunków LNG.

"Umowa potwierdza znaczenie i atrakcyjność Terminala LNG dla Polski i dlatego w ostatnim czasie podjęta została decyzja o rozbudowie tej infrastruktury do 7,5 mld m3" - wskazał minister energii. 

Resort zwrócił uwagę, że drugim elementem polityki dywersyfikacji kierunków i dostawców gazu ziemnego jest gazociąg z Norwegii do Polski - Baltic Pipe. W październiku zakończyło się badanie zapotrzebowania rynku na gaz ziemny z Norwegii. Jego wyniki są pozytywne, zarezerwowano przeszło 8 miliardów m3. "Projekt zostanie zrealizowany najpóźniej do roku 2022. Wtedy Polska uzyska też pełną niezależność gazową" - dodał Tchórzewski.

Podkreślił, że USA są strategicznym sojusznikiem Polski, a prowadzona przez nich polityka energetyczna jest racjonalna i przewidywalna.

"Podpisany kontrakt daje szanse na większą stabilność dostaw. Cena kontraktu jest tajemnicą handlową spółek, należy jednak podkreślić, że jest ona rynkowa i konkurencyjna, a prognozy, dotyczące wysokich kosztów i braku konkurencyjności amerykańskiego LNG względem gazu rosyjskiego w Europie, nie sprawdziły się" - skomentował Tchórzewski.

Jego zdaniem, ogłoszone dziś porozumienie w sprawie kontraktu na dostawy LNG do Świnoujścia to kolejny krok do budowy polskiego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego i uniezależniania się od dostaw z Rosji.

Pięcioletni kontrakt wejdzie w życie w 2018 r., a dostawy LNG będą pochodzić z terminalu skraplającego Sabine Pass zlokalizowanego w USA w Luizjanie. Kontrakt został zawarty przez biuro tradingowe PGNIG w Londynie utworzone w marcu 2017 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus