Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Serinus Energy chce się skoncentrować na wydobyciu w Rumunii

Udostępnij

SEN (SERINUS) będzie koncentrował się na działalności w Rumunii, poinformowała spółka. Projekt zagospodarowania gazu Moftinu to projekt o krótkim horyzoncie realizacji i spodziewane jest, że produkcja z odwiertów gazowych Moftinu-1001 i Moftinu-1000 rozpocznie się na początku 2018 r., podano także.

"Prace wykonawcze dotyczące projektu rozpoczęto w II kw. 2017 r. i kontynuowano w III kw. 2017 r. Projekt obejmuje budowę stacji gazowej o przepustowości operacyjnej na poziomie 15 MMcf/d wraz z wykonaniem linii przesyłowych z odwiertów i gazociągu sprzedażowego prowadzącego do systemu przesyłu gazu Transgaz (krajowy system przesyłu gazu ziemnego w Rumunii), a uruchomienie produkcji gazu spodziewane jest w I kw. 2018 r " - czytamy w komunikacie.

Spółka przygotowuje również program wierceń, który stanowiłby realizację zobowiązań do wykonania prac w ramach uzyskanego przedłużenia i planuje wykonanie dwóch dodatkowych odwiertów produkcyjnych (Moftinu-1003 i Moftinu-1004) oraz potencjalnie trzeciego w 2018 r, podano również.

"Zdaniem spółki potencjalne wydobycie z tych odwiertów powinno móc doprowadzić do osiągnięcia przez stację pod koniec 2018 r. pełnej wydajności" - czytamy dalej.

Z kolei plany spółki w Tunezji, aby skoncentrować się na przeprowadzeniu niskokosztowych programów prac w celu zwiększenia wydobycia z istniejących odwiertów, w tym ponownej aktywizacji Sabrii N-2 oraz zainstalowaniu rurek syfonowych w innym odwiercie na polu Sabria, uzależnione są od możliwości prowadzenia przez spółkę wydobycia w bezpiecznym i zrównoważonym środowisku, oferującym wystarczającą pewność, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie wystąpią dalsze zakłócenia produkcji, podano dalej.

"Spółka postrzega pole Sabria jako szansę na znaczny rozwój w dłuższej perspektywie" - podkreślono.

Spółka uważa, że skala działalności prowadzonej w Tunezji uzależniona jest od osiągnięcia i utrzymania poniższych progów opłacalności. dodano.

"W odniesieniu do cen ropy naftowej, dodatkowe odwierty pionowe stają się opłacalne, gdy cena ropy naftowej Brent osiąga poziom ok. 45 USD/bbl, potencjalne odwierty poziome wielohoryzontalne przesuwają próg opłacalności poniżej 30 USD/bbl dla pola Sabria. Obecna wydajność infrastruktury naziemnej pozwala jedynie na obsługę od 1 do 3 dodatkowych odwiertów dla każdego z pól: Sabria oraz Chouech Es Saida/Ech Chouech. Stacja gazowa STEG El Borma obsługująca Chouech Es Saida/Ech Chouech jest bliska osiągnięcia maksymalnej przepustowości. Dalsze zagospodarowywanie gazu na obszarze tej koncesji może się przesunąć do czasu ukończenia gazociągu Nawara, który istotnie zwiększy przepustowość" - podsumowano w raporcie.

Na początku września br. spółka informowała że zainicjowała uruchamianie produkcji ropy i gazu na polu Sabria w Tunezji, po stwierdzeniu, że wydobycie na jej polach naftowych może być wznowione w bezpiecznym środowisku, oferującym wystarczającą pewność, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie wystąpią dalsze zakłócenia produkcji.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów w Brunei, Tunezji i Rumunii. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus