Ardigen pozyskał w ostatnich tygodniach trzy dotacje unijne na łączną kwotę ok. 10 mln zł, co przyspieszy opracowanie personalizowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych znajdujących zastosowanie przede wszystkim w wysokokomercyjnych obszarach immunoonkologii oraz mikrobiomu, poinformowała spółka. Średni poziom refundacji wyniesie ok. 70%.
"Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni Ardigen otrzymał pozytywną ocenę i rekomendację do udzielenia dofinansowania dla trzech projektów badawczo-rozwojowych. Pierwszy z nich dotyczy pracy nad testami diagnostycznymi dedykowanymi immunoterapii nowotworów. Drugi jest związany z rozwojem przełomowej platformy projektowania metodą in silico składów probiotyków nowej generacji. Trzeci, realizowany wspólnie z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, dotyczy stworzenia Mapy Mikrobiomu Polski" - czytamy w komunikacie.
"Zakres projektów, na które uzyskaliśmy dofinansowanie, prezentuje holistyczne podejście Ardigen do problemu niskiej skuteczności immunoterapii onkologicznych, bowiem z jednej strony dotyczy biologii molekularnej systemu immunologicznego, a z drugiej dotyka wpływu mikrobiomu na organizm człowieka. Każdy z trzech projektów charakteryzuje się dużym potencjałem, zarówno diagnostycznym, jak i terapeutycznym. Wpisują się one w strategię Ardigen, opartą na opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek całkowicie nowych metod diagnostycznych oraz personalizowanych terapii wykorzystujących zaawansowane technologie bioinformatyczne oraz sztuczną inteligencję" - wyjaśnił prezes Ardigenu Janusz Homa, cytowany w materiale.
Przyznane środki pozwolą na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez kolejne trzy lata. Ma to doprowadzić do opracowania innowacyjnych produktów biotechnologicznych o wysokim potencjale komercyjnym. To właśnie tego typu produkty mają w przyszłości tworzyć wysoką wartość Ardigen, podano również.
"Immunoonkologia oraz analiza wpływu mikrobiomu na zdrowie człowieka to obecnie jedne z najgorętszych obszarów w branży biotech" - dodał Homa.
Ardigen został powołany we wrześniu 2015 r. Powstał w wyniku wydzielenia z SLV (SELVITA) pionu bioinformatycznego. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat spółka zbudowała silną pozycję na rynku amerykańskim. Działania te sprawiły, że Ardigen wybił się na pozycję bioinformatycznego lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka stale współpracuje z prestiżowymi partnerami, w tym m.in. z Harvard Medical School oraz czterema dużymi firmami farmaceutycznymi, przypomniano.
"Udowodniliśmy, że potrafimy dostarczyć unikalne usługi o wysokiej wartości dodanej, stanowiące odpowiedź na potrzeby największych graczy na globalnym rynku biotech. Planujemy dalej rozwijać nasze portfolio w obszarze usługowym, ale w dłuższym terminie kluczową wartość wygenerują unikalne produkty tworzone przez wyspecjalizowane zespoły łączące kompetencje świata biotechnologii oraz najbardziej zaawansowanych technik bioinformatycznych i data science" - zapowiedział prezes.
Ardigen jest polską spółką bioinformatyczną. Jej zespół łączy unikalne kompetencje z zakresu biologii molekularnej, onkologii, genetyki, bioinformatyki z praktyczną wiedzą związaną ze sztuczną inteligencją.
Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.