Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGE rozmawia z wykonawcą projektu Opole II na temat nowego harmonogramu

Udostępnij

Polska Grupa Energetyczna (PGE) prowadzi rozmowy z generalnym wykonawcą projektu Opole II na temat nowego harmonogramu, poinformował prezes Henryk Baranowski. Opóźnienie o 5 miesięcy (blok 5) i 4 miesiące (blok 6) jakie zaproponował wykonawca są terminami maksymalnymi.

"Rozmawiamy cały czas z generalnym wykonawcą na temat nowego harmonogramu. Analizujemy, z jakiej przyczyny nastąpiło opóźnienie. Obecnie badany jest jeden z elementów, który ma być kluczowy dla oceny sytuacji" - powiedział Baranowski podczas prezentacji wyników finansowych.

Opóźnienie o 5 miesięcy (blok 5) i 4 miesiące (blok 6), jakie zaproponował wykonawca są terminami maksymalnymi, podkreślił prezes.

"Nie widzimy w kontekście opóźnień w Opolu zagrożeń dla realizacji inwestycji w projekcie Turów" - dodał Baranowski.

Konsorcjum Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa, Rafako oraz GE Power, która jest generalnym projektantem oraz pełni funkcję lidera konsorcjum zarządzającego realizacją kontraktu, przekazało do spółki Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) pod kooniec września br. propozycję aktualizacji harmonogramu budowy bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole.

„Przyczyną przesunięć w planowanym harmonogramie są kwestie techniczno-organizacyjne. Planowany przez konsorcjum termin zakończenia budowy wyznaczony został dla bloku nr 5 z 31 lipca 2018 roku na 20 grudnia 2018 roku, a bloku nr 6 z 31 marca 2019 roku na 31 lipca 2019 roku" - podano w komunikacie pod koniec września.

Ogólne zaawansowanie prac w projekcie Opole II przekroczyło 86%. Na projekt przeznaczono już 8 mld zł z planowanych 11 mld zł, podało PGE w prezentacji wynikowej.

Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Bloki opalane będą węglem kamiennym, którego roczne zużycie szacowane jest na ok. 4 mln ton.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus