Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW) zawarła z konsorcjum Zakładów Pomiarowo-Badawczych Energetyki Energopomiar i Energoprojektu-Katowice umowę na prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW, podał TPE (TAURONPE). Blok ma zostać przekazany do eksploatacji na koniec 2019 r.
"Prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW przewiduje umowa EPCM (Engineering-Procurement-Construction-Management), podpisana przez Elektrociepłownię Stalowa Wola (ECSW) z konsorcjum, w którego skład wchodzą Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar, Energoprojekt-Katowice" - czytamy w komunikacie.
Planowaną rolą EPCM jest prowadzenie prac projektowych, inżynieryjnych, doradczych oraz zarządzanie i nadzór nad całością prac wymaganych dla zakończenia budowy bloku.
Zgodnie z aktualnym harmonogramem, blok gazowo-parowy w Stalowej Woli, który osiągnie moc ok. 450 Mwe, zostanie przekazany do eksploatacji na koniec 2019 r., podano także.
"Zakładany całkowity budżet inwestycji w blok gazowo-parowy nie uległ zmianie i wynosi ok. 1 500 mln zł (w tym rezerwa na ryzyka prawne i montażowe oraz rezerwowe źródło ciepła nie ujęte w pierwotnym zakresie projektu)" - czytamy dalej.
Po wyborze EPCM planowana jest kontraktacja wykonawców i realizacja prac w ramach poszczególnych pakietów technologicznych oraz całościowy rozruch instalacji i przekazanie bloku do eksploatacji.
Po odstąpieniu od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą, w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji. Zgodnie z przyjętą formułą, rozpoczęto budowę nowego rurociągu wody chłodzącej realizowanego metodą mikrotunelingu.
Dodatkowo rozszerzono zakres projektu o budowę rezerwowego źródła ciepła, które zapewni ciepło podczas postojów bloku gazowo-parowego. Prace związane z przygotowaniem tej inwestycji są w toku, wskazano także w komunikacie.
Inwestycja w Stalowej Woli, która jest wspólnym przedsięwzięciem Taurona Polskiej Energii i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 450 MWe i cieplnej 240 MWt. Blok gazowo-parowy pracujący w wysokosprawnej kogeneracji jest budowany na terenie istniejącej już elektrowni w Stalowej Woli, a oddanie go do eksploatacji planowane było pierwotnie na drugą połowę 2015 r.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.