BGZ (BGZBNPP) podpisał z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR) umowę uczestnictwa w systemie Inkart, poinformował bank. Umowa dotyczy przetwarzania krajowych transakcji kartowych pomiędzy wydawcami kart płatniczych i agentami rozliczeniowymi prowadzącymi działalność w Polsce.
"Inkart jest przeznaczony do obsługi kart różnych systemów płatniczych i różnorodnych typów transakcji kartowych, a wprowadzone w systemie rozwiązania zapewniają najwyższe bezpieczeństwo. Cieszymy się, że do systemu przystąpił kolejny duży wydawca kart, co potwierdza coraz większe zainteresowanie rynku kartowego lokalnym rozwiązaniem oferowanym przez KIR" - powiedział wiceprezes zarządu KIR Dariusz Marcjasz.
Usługi świadczone w systemie Inkart obejmują autoryzację i rozliczenie transakcji dokonywanych w punktach usługowo-handlowych, bankomatach i innych urządzeniach zlokalizowanych na terenie kraju, dokonywanych przez posiadaczy kart VISA i MasterCard.
Według Narodowego Banku Polskiego (NBP), na polskim rynku funkcjonowało 37,7 mln kart płatniczych na koniec I kw. 2017 r. Od stycznia do marca 2017 r. Polacy wykonali nimi 1,03 mld transakcji w ponad 23 tys. bankomatów i ponad 563 tys. terminali POS działających na terenie Polski.
KIR, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.