Dzięki uruchomieniu instalacji do produkcji poliamidu-6 (Poliamidów II) ATT (GRUPAAZOTY) zwiększy zdolności produkcyjne o 80 tys. ton rocznie (do 170 tys. ton) i zbilansuje zdolności produkcyjne kaprolaktamu i poliamidu-6 w grupie, poinformowała spółka. Budżet inwestycji wynosił 320 mln zł.
"Uruchomienie wytwórni Poliamidów II to kolejny dowód, że w Grupie Azoty z żelazną konsekwencją realizujemy naszą strategię rozwoju. Zakłada ona wdrażanie innowacji spełniających oczekiwania naszych klientów, a zarazem będących dźwignią rozwoju grupy, przemysłu chemicznego i całej polskiej gospodarki. Z chwilą uruchomienia tej wytwórni przestajemy być dostawcą kaprolaktamu, a skupiamy się na poliamidach oraz ich pochodnych, położonych dalej w łańcuchu i pozwalającymi na osiągnięcie wyższych marż" - powiedział prezes Wojciech Wardacki podczas inauguracji nowej instalacji w Tarnowie.
Budowa wytwórni Poliamidów II to konsekwencja realizowanej w Grupie Azoty od wielu lat strategii zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i poliamidu-6. W chwili włączenia do Grupy Azoty produkujących kaprolaktam Zakładów Azotowych w Puławach proporcje te zostały zachwiane, zaś uruchomienie wytwórni Poliamidów II pozwoli ponownie zbilansować ich produkcję, podano także.
"Nasze moce produkcyjne wzrosną obecnie do 170 tys. ton poliamidów rocznie. Stawia to nas na 3. miejscu w UE, jeśli chodzi o poliamidy. Patrząc na perspektywy rynku i wzrost konsumpcji poliamidów jesteśmy spokojni o sprzedaż" - powiedział wiceprezes Witold Szczypiński podczas konferencji prasowej.
Dochodzenie do pełnej sprzedaży produkcji z nowej instalacji przewidziane jest w ciągu najbliższych 3 lat. Przy czym produkcja w dużej części będzie przeznaczona na eksport, dodał Szczypiński.
"Czekamy teraz na finalny produkt pod względem parametrów, by zaoferować go nowym klientom m.in. w Stanach Zjednoczonych" - powiedział również Szczypiński.
Wytwórnia Poliamidów II została zlokalizowana w podstrefie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
"Nowa wytwórnia poliamidów dała zatrudnienie 55 osobom, z czego tylko 6 osób przenieśliśmy z innych grup, zatrudniając nowych pracowników" - powiedział wiceprezes Grzegorz Kądzielawski.
Poliamid-6 to tworzywo konstrukcyjne o szerokim zastosowaniu. Dzięki szczególnym cechom wytrzymałościowym, odporności cieplnej i chemicznej znajduje zastosowanie w wielu branżach min. motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym, elektronicznym czy medycynie.
Grupa Azoty podpisała w grudniu 2014 r. umowę z niemiecką firmą Uhde Inventa-Fischer dotyczącą rozpoczęcia budowy nowej Wytwórni Poliamidu 6 w Tarnowie. Pierwotnie, według informacji przekazanych we wrześniu 2015 r., zakończenie budowy planowane było na grudzień 2016 r.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.