Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mercor traktuje zarzuty Assa Abloy jako 'nieuczciwą walkę konkurencyjną'

Udostępnij

MCR (MERCOR) oświadcza, że zarzuty naruszenia zakazu działalności konkurencyjnej na szkodę Assa Abloy Mercor Doors oraz innych spółek z grupy Assa Abloy są bezpodstawne, a ich podnoszenie przez Assa Abloy jest wyłącznie wyrazem nieuczciwej walki konkurencyjnej, podała spółka.

"W okresie 3 lat począwszy  od 16.12.2013 r. Mercor był umownie zobowiązany wobec Assa Abloy do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej na rynku oddzieleń przeciwpożarowych. Zobowiązanie to wygasło jednak z dniem 16.12.2016 r. W konsekwencji Mercor może w ramach swobody działalności gospodarczej prowadzić działalność w tej branży. Rozpoczęcie działalności na tym rynku nastąpiło w sposób pośredni poprzez nabycie w dniu 18.04.2017 r. 82% udziałów w spółce technologicznej DFM Doors Sp. z o.o. (uprzednio SP Zero Sp. z o.o.), o czym Mercor informował w komunikatach prasowych oraz informacjach bieżących. Nie ulega zatem jakimkolwiek wątpliwościom, że zdarzenie to miało miejsce po upływie okresu obowiązywania zakazu konkurencji" - wyjaśnił Mercor w oświadczeniu.

Spółka DFM Doors w lipcu 2017 r. rozpoczęła pod marką DFM produkcję innowacyjnych drzwi przeciwpożarowych w aluminiowej ościeżnicy. Zgodnie z wiedzą oraz przekonaniem Mercor rozwiązanie to zostało w całości opracowane przez specjalistów DFM Doors, przypomina spółka.

"Z uwagi na powyższą sekwencję czasową,nie może być mowy o jakimkolwiek naruszeniu zakazu działalności konkurencyjnej. Wezwanie do zapłaty kary umownej z tego tytułu [...] jest bezpodstawne. Należy podkreślić, że formułując żądanie o zapłatę kary umownej, Assa Abloy nie wykazała w jakikolwiek sposób, aby Mercor w istocie podjęła działania sprzeczne z zakazem działalności konkurencyjnej w okresie jego obowiązywania. Podniesione zarzuty mają charakter ogólnikowy. Twierdzenie o rzekomym 'wspomaganiu finansowym, organizacyjnym oraz doradczym podmiotów prowadzących działalność konkurencyjną' nie zostało powiązane z żadnym konkretnym działaniem przedstawiciela Mercor, jak również nie zostało odniesione w jakikolwiek sposób do czasu obowiązywania zakazu konkurencji, który upłynął z dniem 16.12.2016 r." - czytamy dalej.

Z uwagi na powyższe zarząd Mercor traktuje działania podjęte przez Assa Abloy jako przejaw nieuczciwej walki konkurencyjnej, zmierzającej do osłabienia pozycji rynkowej konkurenta, podsumowano w komunikacie.

Pod koniec sierpnia br. Mercor otrzymał wezwanie do zapłaty kary umownej w wys. 20 mln zł od Assa Abloy w związku z naruszeniem klauzuli umowy (z 6 września 2013 r.) dotyczącej zakazu działalności konkurencji po jej ustaniu. Mercor podał, że uważa wezwanie za bezpodstawne.

Assa Abloy wystosowała również do Mercora żądanie zapłaty kary umownej w wysokości: 4 000 000 zł, liczonych w okresach miesięcznych, począwszy od miesiąca września 2017 r.

Grupa Mercor celuje w ugruntowanie pozycji lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz umacnianie swojej pozycji jednego z głównych europejskich graczy na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus