Apetyt PZU SA na akwizycje został mocno ograniczony po zakupie aktywów bankowych, ale zarząd nie wyklucza takiej akwizycji w całej grupie, jeśli nadarzy się okazja inwestycyjna, poinformowali przedstawiciele PZU.
"Nie sądzę, by PZU SA chciało kupić nowy bank. Ale jeśli jest pytanie, czy spółki z grupy kupią jakiś biznes bankowy, czy nowe zarządy obu banków będą chciały iść tym torem - to tego nie wykluczam" - powiedział prezes PZU SA Paweł Surówka podczas konferencji prasowej.
Dodał, że nie wyklucza akwizycji banku w grupie, bowiem strategia Aliora uwzględnia przejęcia aktywów, jednak poszerzenia grupy PZU nie uważa za konieczność.
"Nasz apetyt został mocno ograniczony. Zanim zacznie się cokolwiek robić, trzeba poukładać to, co się wydarzyło. Mamy grupę bankową i grupę ubezpieczeniową w portfelu i te dwa puzzle muszą do siebie pasować i realizować te synergie, przy których była robiona inwestycja" - podkreślił członek zarządu i CFO PZU Tomasz Kulik.
PZU podało, że oszacowany wskaźnik wypłacalności (liczony wg formuły standardowej Solvency II) wyniósł 277% na koniec I kw. br. i pozostał powyżej średniego wskaźnika wypłacalności dla grup ubezpieczeniowych w Europie. W celu utrzymania tego wskaźnika na poziomie powyżej 200%, po finalizacji transakcji nabycia pakietu akcji Banku Pekao (zrealizowanej 7 czerwca br.), 30 czerwca PZU wyemitował obligacje podporządkowane, w ramach oferty prywatnej, o nominalnej wartości 2,25 mld zł. Wpływy z emisji obligacji zostały zaliczone do środków własnych kategorii 2 PZU.
W czerwcu br. PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) sfinalizowali zakup 32,8% akcji PEO (PEKAO) od UCG (UNICREDIT) za łączną kwotę 10,6 mld zł.
Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.