Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Porozumienie Akcjonariuszy Hawe liczy, że syndyk skupi się na odzyskaniu majątku

Udostępnij

Akcjonariusze spółki HWE (HAWE) zrzeszeni w Porozumieniu Akcjonariuszy Mniejszościowych, posiadający powyżej 9% akcji tej spółki i będący największym ujawnionym jej akcjonariuszem, liczą, że wyznaczony przez sąd syndyk jako priorytet przyjmie odzyskanie utraconego majątku, a nie sprzedaż infrastruktury, napisali w oświadczeniu wydanym po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Hawe.

"Mamy nadzieję, że wyznaczony przez sąd syndyk jako priorytet przyjmie odzyskanie utraconego majątku a nie sprzedaż infrastruktury. Liczymy na powrót składników majątku do grupy Hawe i na powrót do drogi restrukturyzacji poprzez skuteczne działania organów państwowych, w tym największego wierzyciela - ARP" - czytamy w oświadczeniu.

"Położenie akcjonariuszy zrzeszonych w PAH jest trudne i końcowe wyrażenie opinii o wyroku 12.06 uzależnione będzie od skuteczności działań pana syndyka, lub ewentualnie porozumienia między spółką Hawe a ARP" - podkreślili akcjonariusze w dokumencie.

12 czerwca br. Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość likwidacyjną Hawe. Zarząd Hawe poinformował wówczas, że planuje złożenie zażalenia na wyrok. Podtrzymał, że grupa jest w stanie z sukcesem zakończyć restrukturyzację w spółce zależnej Hawe Telekom, co miałoby wpłynąć pozytywnie na kondycję finansową całej grupy kapitałowej, a przede wszystkim - MTL (MEDIATEL).

Jak podkreślał wówczas prezes Hawe Paweł Paluchowski, podstawą wszelkich działań zarządu jest zapewnienie rozwoju spółki oraz zaspokojenie żądań wierzycieli, a w szczególności Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Z kolei rzecznik ARP Joanna Zakrzewska napisała w wydanym 12 czerwca oświadczeniu, że Hawe nie posiada zdolności sanacyjnej, więc ogłoszenie upadłości likwidacyjnej było jedynym możliwym rozwiązaniem. Wskazała, że la wierzycieli najważniejsze będzie obecnie, aby syndyk podjął działania mające na celu odzyskanie aktywów wyprowadzonych poza grupę kapitałową Hawe.

"Agencja Rozwoju Przemysłu, która zbliżyła się tym rozstrzygnięciem do zaspokojenia swoich roszczeń na szczęście dla akcjonariuszy wydaje się odchodzić od pomysłu sprzedaży głównego aktywa -Hawe Telekom, a priorytetowym oczekiwaniem Agencji wydaje się doprowadzenie do ubezskutecznienia niekorzystnych uchwał zarządu Hawe S.A." - czytamy dalej w oświadczeniu Porozumieniu Akcjonariuszy Mniejszościowych.

Akcjonariusze ci podkreślili, że oni również liczą, iż zarząd Hawe zrewiduje swoje stanowisko i doprowadzi do cofnięcia decyzji o sprzedaży wierzytelności oraz udziałów w ORSS i Hawe Budownictwo.

Zarząd Hawe podał dziś, że popiera decyzję jednego z wierzycieli, który złożył do Sądu Rejonowego w wniosek o otwarcie ponownego postępowania sanacyjnego w spółce. Przedstawiciele zarządu skrytykowali jednocześnie stanowisko mniejszościowych akcjonariuszy zrzeszonych w Porozumieniu Akcjonariuszy Hawe, którzy nie wspierają procesu naprawy grupy kapitałowej w procesach restrukturyzacji.

"Nie wspieramy procesu restrukturyzacji w formie proponowanej przez zarząd Hawe, ponieważ dotychczasowe działania zarządu w ramach restrukturyzacji i pozyskania inwestora prowadzą do utraty kontroli nad spółkami Grupy. Działania te są najlepszym przykładem, że nic z tego dobrego nie wynikło" - czytamy w oświadczeniu Porozumienia Akcjonariuszy Mniejszościowych.

Grupa kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus