Zaangażowanie Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w budowę bloku energetycznego Taurona w Jaworznie wyniesie 880 mln zł (czyli ok. 14% wartej 6,2 mld zł inwestycji) na co najmniej 8 lat, poinformował prezes PFR Paweł Borys.
"W tej chwili podpisaliśmy porozumienie, które ustala już wszystkie warunki finansowania. My jesteśmy po wszystkich zgodach, TPE (TAURONPE) jest po wszystkich zgodach. My wnosimy kapitał, który będzie stanowił mniej więcej 14% udziału w tej spółce. To pozwoli Tauronowi poprawić strukturę bilansu" - powiedział Borys dziennikarzom w Jaworznie.
"Wtedy [po 8 latach] mamy możliwość rozpoczęcia spłat tego naszego kapitału" - dodał.
Wskazał także, że PFR "jest otwarty" na poszukiwanie przez Tauron trzeciego partnera.
Przedstawiciele Taurona mówili w maju, że Możliwy jest udział kolejnego inwestora, jednak Tauron zakłada zachowanie kontroli nad projektem.
Tauron podał w swojej strategii, że planuje realizację projektu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w nowej formule finansowania, zakładającej wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i sprzedaż udziałów partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.