Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Prezes Hawe: Decyzja sądu oznacza upadłość Hawe, ale likwidacja potrwa kilka lat

Udostępnij

Decyzja Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2017 r. o oddaleniu zażalenia zarządu Hawe na postanowienie sądu z 4 lipca 2016 r. o umorzeniu postępowania sanacyjnego Hawe otwiera drogę do upadłości spółki, uważa zarząd spółki. Prezes Paweł Paluchowski ocenia, że potencjalna likwidacja Hawe potrwa przynajmniej kilka lat. Tymczasem zarząd HWE (HAWE) chce skupić się na restrukturyzacji Hawe Telekom.

"W opinii zarządu Hawe SA decyzja Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2017r. o oddaleniu zażalenia zarządu Hawe S.A. na postanowienie sądu z dnia 4 lipca 2016 r. o umorzeniu postępowania sanacyjnego Hawe SA otwiera drogę do upadłości spółki" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

Zarząd Hawe podkreślił, że likwidacja spółki oznacza, że jeszcze w tym roku zgodnie z prawem Hawe SA zostanie wycofana z parkietu GPW po decyzji sądu ogłaszającej upadłość firmy.

"Potencjalna likwidacja Hawe SA potrwa w mojej ocenie przynajmniej kilka lat z uwagi na skomplikowaną sytuację spółki i rodzaj prowadzonej działalności. Przez ten czas wierzyciele nie odzyskają swoich środków. Bazując na obecnym postanowieniu sądu, szansę na wykupienie zobowiązań ze strony spółki stracili także inwestorzy, którzy objęli emisję akcji serii L01 i L02 emitowanych przez Hawe SA" - skomentował Paluchowski, cytowany w oświadczeniu.

Dodał, że w obecnej sytuacji nie widzi szans na uratowanie Hawe SA. "Dlatego nasze wysiłki będą się obecnie koncentrować na stabilizowaniu sytuacji wyłącznie w Hawe Telekom , który cały czas jest głównym aktywem MTL (MEDIATEL)" - wskazał.

Inaczej sytuację w grupie Hawe ocenia Porozumieniu Akcjonariuszy Mniejszościowych Hawe S.A. oraz Rada Wierzycieli, z największym z nich - Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP).

"Całkowitą odpowiedzialność za niewypłacalność całej GK Hawe i uszczuplenie jej majątku powodujące utratę zdolności restrukturyzacyjnej ponoszą członkowie władz GK Hawe z panem Paluchowskim na czele. To zarząd Mediatel S.A. już w grudniu 2015 roku podjął  próbę wyprowadzenia głównego aktywa GK Hawe w postaci infrastruktury telekomunikacyjnej w celu zablokowania prowadzonych egzekucji. Spowodowało to wszczęcie śledztwa przez prokuraturę oraz doprowadziło do zerwania negocjacji z wierzycielami, którzy byli gotowi restrukturyzować Grupę Hawe" - napisała rzecznik ARP Joanna Zakrzewska w oświadczeniu przesłanym ISBnews.

Zwróciła uwagę, że po raz kolejny Grupa Hawe opublikowała raport giełdowy o opóźnieniu sprawozdania finansowego. Tym razem dotyczy przesunięcia o miesiąc zaplanowanej  wcześniej na 28 kwietnia publikacji sprawozdań finansowych za 2016 roku Mediatel  S.A.

"To tylko może potwierdzać wcześniejsze obawy ARP i innych wierzycieli, że wyniki osiągnięte przez Hawe Telekom w okresie sanacji oraz informacje zarządu o rzekomych sukcesach nie znajdują potwierdzenia w faktach. Przesunięcie terminu publikacji potwierdza chaos informacyjny, który serwuje zarząd celowo wprowadzając w błąd opinię publiczną i giełdowych inwestorów w zależności od doraźnych potrzeb informując o rzekomych sukcesach bądź, jak w ostatnich tygodniach o istotnym spadku wartości aktywów" - uważa Zakrzewska.

Zarządca Hawe poinformował dziś, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy X Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych oddalił zażalenie zarządu Hawe na postanowienie sądu z dnia 4 lipca 2016 r. o umorzeniu postępowania sanacyjnego spółki.

Wcześniej zarządca Hawe w restrukturyzacji złożył wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego, ponieważ uznał, że podane przez dłużnika źródła finansowania układu oraz kosztów postępowania sanacyjnego były nierealne.

Tymczasem akcjonariusze mniejszościowi Hawe poinformowali, że wysyłają dziś pismo do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o zbadanie w trybie pilnym, czy subskrypcja prywatna Mediatela nie zagraża obrotowi i bezpieczeństwu akcjonariuszy Hawe zrzeszonych w Porozumieniu Akcjonariuszy Mniejszościowych Hawe S.A.

Wcześniej akcjonariusze Hawe zrzeszeni w Porozumieniu Akcjonariuszy Mniejszościowych Hawe S.A., posiadający 9,15% akcji tej spółki informowali, że są przeciwni planowanej przez Mediatel - spółkę zależną Hawe - emisji akcji, która ma umożliwić - zdaniem Mediatela - obronę przed próbą wrogiego przejęcia Hawe.

Wcześniej w kwietniu Mediatel podał, że zwołał na 8 maja nadzwyczajne walne zgromadzenie, które ma zdecydować o emisji akcji serii C i D celem obrony przed próbą wrogiego przejęcia.

Grupa Mediatel jest podmiotem działającym na rynku telekomunikacyjnym. Należy do grupy Hawe.

Grupa kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus